DDbtn
PicPathSenecio othonnae

Tek kanaryaotu


Tek kanaryaotu - Senecio othonnae [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

70-200 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, [022#tüysüz#] veya seyrek [022#tüylü#]dür. Dip yapraklar 40-70 cm, [007#iki derin tüysü#], dilimler [007#dikdörtgenimsi, mızraksı veya yumurtamsı#], kenarları dişli, üst kısım [022#tüysüz#], alt kısım [022#kısa havlı#]; gövde yaprakları dip yapraklara benzer fakat daha küçük ve tepeye çıktıkça daha kısa saplı-sapsızdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek kurulu [002#birleşik yalancı şemsiye#], çok sayıda [001#tepecik#] çiçekli; [001#tepecik çiçekler#] ışınsal, 0.5-1.5 cm geniş; [001#filariler#] 5-6, [007#dikdörtgenimsi-ters yumurtamsı#], 5-6 mm, [022#tüysüz veya seyrek havlı#], uç kısım [022#havlı#] kenarlar ince ve kuru zarlı; [026#brakteollar#] birkaç, 1-4 mm; [001#tüpsü çiçekler#] birkaç, genellikle 4-6 . [001#dilsi çiçekler#] 1-2, sarı ve 8-9 mm uzunluktadır. Meyveler sert kabuklu, 3-4 mm, [022#ipeksi tüylü#]; [001#papus#] 5-7 mm ve kirli beyaz renktedir. 700-3050 m yükseklikler arasında; taşlık ağaçlık yamaçlar, çalılıklar ve nemli alanlarda doğal olarak yetişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Senecio

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Senecio othannae M.Bieb.
Cineraria anomala Sm.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:163

Erect perennial with glabrous to sparsely hairy stems 70-200 cm. Basal leaves 40-70 cm , pinnatisect, segments oblong-lanceolate to ovate, dentate; glabrous above, puberulent below; cauline similar but smaller and becoming sessile towards top of stem. Inflorescence a compound corymb with many-capitula; capitula radiate, 0,5-1,5 cm broad. Phyllaries 5-6, oblong-obovate, 5-6 mm, glabrous to sparsely pubescent with dark pubescent tip and scarious margin. Calycular bracts few, 1-4 mm. Flowers few, usually 4-6. Ligules 1-2, yellow, 8-9 mm. Achenes 3-4 mm, sericeous. Pappus 5-7 mm, dirty white. Fl. 6-8. Rocky wooded slopes, scrub, damp places, 700-3050 m.

Yararlanılan ana kaynak

Senecio {Latince}: yaşlı adam; meyvelenme döneminde gri renk alması ve tüylenmesi nedeniyle cins yaşlı adam olarak adlandırılmıştır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Senecio othonnae hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Senecio vernalis
KanaryaotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı