DDbtn
PicPathScabiosa columbaria

Uyuzotu


Uyuzotu - Scabiosa columbaria [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-80 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler [022#tüysüz#] veya [022#havlı#], alt kısımlar sıklıkla [022#cılız tüylü#], üst kısımlar kıvrık ince ve kısa tüylerle kaplıdır. Çiçeksiz sürgün yaprakları ve alt yapraklar saplı, [007#mızraksı, dikdörtgenimsi veya ters yumurtamsı#], küt dişli, dişli veya [007#lirat#], nadiren tam kenarlı, [022#tüysüz#], [022#havlı veya yünlü tüylü#]; üst yapraklar sapsız, [007#derin veya iki derin tüysü#], dilimler yumurtamsı-şeritsi, tam kenarlı veya dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; [048#çiçek tablası#] 1.5-3 cm çapta, ± ışınsal; [048#filariler#] 8-11, şeritsi, genellikle çiçeklerden daha kısa; çiçekler leylak rengi, pembe, soluk sarı veya krem rengi, nadiren beyaz; [048#dış çiçekçiklerin taç yaprakları#] tam kenarlı; [048#merkez çiçekçikler#] küresel veya yumurta biçimli; [048#involusel#] 2-3.5 mm, 8 oyuklu, [022#tüylü#] [048#çıkıntılı#]; [048#taççık#] ~ 1-5 mm, 16-22 damarlı; [048#çanak#] kısa bir sap üzerinde; [048#kılçık#] 3.5-9 mm uzunluktadır. Deniz seviyesi ile 2600 m yükseklikler arasında; yol kenarları, döküntü alanlar, taşlık yamaçlarda gelişim gösterirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Dipsacaceae
              └—Scabiosa

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek kurulu
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Scabiosa columbaria L.
Asterocephalus columbaria (L.) Wallr.
Columbaria minor Gray
Columbaria vulgaris J.Presl & C.Presl
Sclerostemma columbarium (L.) Schott
Succisa columbaria (L.) Moench

İngilizce
Dove Pincushions

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page:604

1. S. columbaria L., Sp. PI. 99 (1753). Figure 18, p. 605. Perennial (sometimes biennial ?), stems glabrous or pubescent, often pilose below, reflexed-pubescent above, 30-80 em. Leaves of sterile shoots, and lower leaves petiolate, lanceolate, oblong or obovate, crenate, dentate or lyrate, rarely entire, glabrous, sparsely or densely pubescent to pannose; upper leaves sessile, 1-2-pinnatisect, segments ovate to linear, entire or dentate. Involucral bracts 8-11, linear, usually shorter than flowers. Capitula 1-5-3 cm diam., ± radiant; flowers lilac, pink, pale yellow or cream, occasionally white, outer flowers with entire petals. Fruiting head spherical or ovoid. Involucel 2-3'5 mm, 8-grooved with hairy ribs; corona c. 1-5 mm with 16-22 nerves. Calyx shortly stipitate; setae 3'5-9 mm long. Roadsides, wasteland, rocky slopes, s.l.-2600 m.

Yararlanılan ana kaynak


Scabiosa columbaria alttür tanı anahtarı

bitki tüysüz

subsp. paphlagonica | Köse uyuzotu

bitki tüylü

 
çiçekler pembe veya leylak rengi

 
subsp. columbaria | Uyuzotu

 
 
alt yapraklar havlı

 
 
var. columbaria

 
 
alt yapraklar yünlü tüylü

 
 
 
var. intermedia

 
çiçekler sarı veya krem rengi

 
 
subsp. ochroleuca | Sarı uyuzotu

 
 
 
alt yapraklar havlı

 
 
 
var. ochroleuca

 
 
 
alt yapraklar yünlü tüylü

 
 
 
 
var. webbiana


Tanı anahtarı

Scabiosa cins adı Latincede `uyuz` anlamına gelen scabies kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin geçmişte geleneksel olarak uyuz tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Columbaria {Latince}: güvercine benzer.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Scabiosa rotata
Top UyuzotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı