DDbtn
PicPath
Silene latifolia

Gıcıme


Silene latifolia [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-85 cm boylanabilen, tek, iki veya çok yıllık, [042#iki evcikli#], otsu bir türdür. Gövdeler dik, ucu aşağı doğru tüylerle [022#havlı#], üst kısımları hafifçe yapışkan ve [022#salgılı tüylü#]dür. Yapraklar [007#ters mızraksı, eliptik veya yumurtamsı-mızraksı#], [003#keskin veya sivri uçlu#]; tüyler gövdedeki gibi; alt yapraklar saplı, üsttekiler sapsızdır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu [002#talkım (compound dichasium)#], seyrek; çiçekler tek cinsli; [021#çanak#] erkek çiçeklerde 9-16 mm, dişi çiçeklerde 18-23 mm, meyve zamanı daha büyüyen, 20 damarlı, [022#tüylü#]; [021#taç yapraklar#] beyaz, üst geniş kenarı derin iki parçalı; [021#boyuncuk#] 5; [021#sapçık#] 2-2.5 mm uzunluktadır. Meyve kapsül, yumurta biçimli, çanak içine gömülüdür ve 10 dişle açılır. 500-2000 m yükseklikler arasında; tarlalar, orman kenarları ve taşlık topraklarda gelişim gösterir.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Silene

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Detay/Diğer
Bilimsel Ad
Silene latifolia Poir.

İngilizce
Bladder Campion

Diğer adlandırmalar

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:225

Dioecious annual, biennial or perennial. Stems erect, 30-85 cm, retrorsely pubescent, slightly glandular and viscid above. Leaves oblanceolate, elliptic or ovate-lanceolate, acute or acuminate, the lower petiolate, the upper sessile, all with indumentum like that on the stem. Inflorescence a lax, compound dichasium. Flowers unisexual. Calyx of male flowers 9-16 mm, that of female flowers 18-23 mm, enlarging in fruit, 20-nerved, hairy. Petals white, limb deep1y bipartite. Styles 5. Anthophore 2-2·5 mm. Capsule ovoid, included within the calyx, opening by 10 teeth. Three subspecies are distinguished on the basis of variation in the female flower; two of them occur in Turkey: 1. Calyx with glandular hairs; capsule teeth spreading or recurved..................subsp. alba 1.Calyx hairs eglandular; capsule teeth erect ...............................................subsp. eriocalycinae Distribution of the species: Europe, N.W. Africa, S.W. Asia.

Yararlanılan ana kaynak


Silene latifolia alttür tanı anahtarı

çanak salgılı tüylü; kapsül dişleri yayılı veya geriye doğru kıvrımlı

subsp. alba

çanak tüyleri salgısız; kapsül dişleri dik

 
subsp. eriocalycinae


Tanı anahtarı

Latifolia {Latince}: geniş yapraklı.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Silene aegyptiaca subsp. aegyptiaca
Ballıca

Silene compacta
Kanlıbasıra otu

Silene pendula
Nakıl Çiçeği

Silene vulgaris
Ecibücü

Campanula latifolia
Çançiçeği

Phillyrea latifolia
AkçakesmeManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı