DDbtn
PicPathTanacetum parthenium

Beyaz papatya


Beyaz papatya - Tanacetum parthenium [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Genellikle 30–60 cm, nadiren 80 cm boylanabilen, keskin aromatik kokulu, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, 1–3+ kabarık çizgili, dallanmış, dip kısımlar sıklıkla [022#tüysüz#], uca doğru [022#kısa havlı#]; köksap odunsudur. Yapraklar dipte ve gövdede saplı, [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], 4–10+ × 1.5–4 cm, genellikle [007#1–2 derin tüysü#]; ana loblar 3–5+ çift, ± [007#yumurtamsı#], kenarlar [007#sığ tüysü bölmeli#] veya dişli; yüzeyler dışa doğru genellikle [022#kısa havlı, noktalı salgılı tüylü#]dür. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; [001#kapitulum#]ların 5–20`si [002#yalancı şemsiye#] formlu demetlerde; [001#involukrum#] 5–7 mm çapta; [001#dilsi çiçekcikler#] 10–21+, dişi, üreyimli, taç yapraklar beyaz, [002#birleşik taç#] 2–8 mm; [001#tüpsü çiçekcikler#]in taç yaprakları yaklaşık 2 mm´dir. Meyve küçük, kuru, açılmayan, bir karpelli ve bir tohumlu, 1–2 mm, yüzeyi 5–10 çıkıntılı; [001#papus#]lar 0 veya taçsı, 0.1–0.2+ mm uzunluktadır. 10-1900 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş alanlar, kırsal alanlar, yol kenarları, tarlalar ve terk edilmiş tarım alanlarında yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tanacetum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Tanacetum parthenium (L.) Sch. Bip.
Chrysanthemum parthenium (L.) Bernh.
Matricaria parthenium L.
Parthenium matricaria Gueldenst.
Pyrethrum parthenium (L.) Sm.
Tanacetum grossheimii (Sosn.) Muradyan

İngilizce
Feverfew

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Flora of North America | Vol. 19, 20 & 21 Page 489

Perennials, (20–)30–60(–80) cm. Stems 1–3+ (ridged), erect, branched (usually glabrous proximally, puberulent distally). Leaves mainly cauline; petiolate; blades ovate to rounded-deltate, 4–10+ × 1.5–4 cm, usually 1–2-pinnately lobed (primary lobes 3–5+ pairs, ± ovate), ultimate margins pinnatifid to dentate, faces (at least abaxial) usually puberulent, gland-dotted. Heads 5–20(–30) in corymbiform arrays. Involucres 5–7 mm diam. Ray florets 10–21+ (more in "doubles"), pistillate, fertile; corollas white, laminae 2–8(–12) mm. Disc corollas ca. 2 mm. Cypselae ± columnar, 1–2 mm, 5–10-ribbed; pappi 0 or coroniform, 0.1–0.2+ mm. 2n = 18. Flowering Jun–Nov. Disturbed sites, urban areas, roadsides, fields, abandoned plantings; 10–1900 m; introduced; B.C., Ont.; Ala., Colo., Conn., Del., Idaho, Ill., Ind., Ky., Maine, Md., Mass., Mich., Miss., Mo., Mont., Nev., N.H., N.J., N.Y., N.C., Ohio, Oreg., Pa., R.I., S.C., Utah, Vt., Wash., W.Va., Wis., Wyo.; Eurasia; n Africa; widely naturalized in New World and Old World. Tanacetum parthenium is widely cultivated throughout North America.

Yararlanılan ana kaynak

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir.

Parthenos (παρθένος) {Yunanca}: bakire.   Parthenion (παρθένιον) {Yunanca}: eski zamanlarda bir bitkiye verilen ad.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tanacetum parthenium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tanacetum coccineum
Pireotu

Tanacetum macrophyllum
Koca pireotu

Tanacetum sorbifolium
Üvez pireotu

Tanacetum vulgare
Solucan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı