DDbtn
PicPathTanacetum sorbifolium

Üvez pireotu


Üvez pireotu - Tanacetum sorbifolium [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

50-150 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Sap yaprakları 10-15 cm, [007#iki derin tüysü veya hemen hemen tüysü#], çevrel olarak ± [007#yumurtamsı#], ± düzenli testere dişli, seyrek her iki yüzü [022#havlı#], salgısız; yanal dilimler 4-5 çift, 5-7 x 0.7-1.5 cm, üst kenar tabana kadar bölünmüş, alt kenar genellikle sap boyunca aşağı doğru uzanan şekildedir. Çiçeklenme Ağustos-Eylül aylarında; [001#kapitulum#] çok sayıda, terminal [002#yalancı şemsiye#] kurullarda; [001#involukrum#] 7-8 mm genişlikte; [001#filariler#] 2.5-4 x 0.5-1.25 mm, [007#şeritsi-ters mızraksı#], seyrek [022#havlı#], kenarlar ve uç kısım kahverengi zarsı; [001#dilsi çiçekçikler#] ~ 12, beyaz, 7-10 x 3 mm, [007#eliptik-mızraksı#], tam kenarlı veya uç kısmı 3 kertikli; [001#tüpsü çiçekçikler#] sarı renkte ve 2 mm uzunluktadır. Meyveler sert kabuklu, kahverengimsi, 1.5-2 mm, 5 çıkıntılı; taççık tam kenarlı ve 0.1-0.2 mm çaptadır. 1400-1900 m yükseklikler arasında; su kenarları, göknar-çam örtülü volkanik yamaçlar, orman gülü çalılıklarında ve çay bahçelerinde doğal yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tanacetum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Tanacetum sorbifolium (Boiss. ex Boiss.) Grierson
Pyrethrum sorbifolium Boiss. ex Boiss.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:261

Plants 0,5-1,5 m. Cauline leaves 10-15 cm, pinnatisect or almost pinnate, ± ovate in outline, ± evenly serrate, sparsely pubescent on both surfaces, apparently eglandular; lateral segments 4-5-paired, 5-7 x 0,7-1,5 cm, upper margin divided to base, lower margin generally decurrent on rachis. Capitula numerous, in terminal corymbs. Involucre 7-8 mm broad; phyllaries 2,5-4 x 0,5-1,25 mm, linear-oblanceolate, sparsely pubescent, margins and apices brown, membranous. Ligules c. 12, white, 7-10 x 3 mm, elliptic-lanceolate, entire or 3-notched at apex. Disc flowers yellow, 2 mm. Achenes brownish, 1,5-2 mm, 5-ribbed; corona entire-margined, 0,1-0,2 mm. Fl. 8-9. Streamsides and igneous slopes in Abies forest and Picea-Rhododendron scrub and tea plantations, 1400-1900 m. Georgia. Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir.

Sorbifolium Latincede `üvez` anlamına gelen sorbus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; türün yapraklarının üvez yapraklarıyla benzerliğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tanacetum sorbifolium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tanacetum coccineum
Pireotu

Tanacetum macrophyllum
Koca pireotu

Tanacetum parthenium
Beyaz papatya

Tanacetum vulgare
Solucan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı