DDbtn
PicPath
Dittrichia viscosa

Sümenit

(Yapışkan andız, Sünemit)

Dittrichia viscosa [ Karaburun / İzmir - Ekim 2019 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Ekim 2019 © Serdar Ölez

Genellikle 1 m, nadiren 2 m´ye kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler alt tarafı odunsu ve üstü körpe/otsu, yapışkan, kokulu, ± kısaca saplı [022#salgı tüylü#] ve seyrek yayılı [022#cılız tüylü#]dür. Yapraklar [007#mızraksı veya ters mızraksı#], 2-9 x 0.3-1.5 cm, [003#keskin uçlu#], taban daralmış ve kulaklı; tam kenarlı, küçük dişli veya testere dişli kenarlıdır. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; [001#kapitulum#] çok sayıda, [002#birleşik salkım veya gevşek salkım#] çiçek kurullarında; [001#involukrum#] 0.75-1 cm genişlikte; [001#filariler#] katmerli, 4-5 sıralı, biraz zarsı, soluk yeşil ana damarlı, dışta kalanlar mızraksı, 1.5-2 x 0.5 mm, içte kalanlar şeritsi-mızraksı, 6-7 mm; [001#dilsi çiçekçikler#] ~ 10, 5-6 x 1.5 mm; [001#tüpsü çiçekçikler#] 5.5-6.5 mm uzunluktadır. Meyveler sert kabuklu, uç kısımlar büzük, seyrek [022#havlı ve salgılı tüylü#]; [001#papus#]lar kahverengimsi, tüyler ~20, [022#az pürüzlü#], 5.5-6.5 mm ve tabanda fincan şeklinde birleşiktir. Deniz seviyesi ile 800 m yükseklikler arasında; yamaçlar, döküntü topraklar, batak ve sulak alanlarda yetişirler.Karaburun / İzmir - Ekim 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Dittrichia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Genç dal

Meyve

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Dittrichia viscosa (L.) Greuter
Cupularia viscosa (L.) Gren. & Godr.
Inula viscosa (L.) Aiton
Erigeron viscosus L.
Jacobaea viscosa (L.) Merino

İngilizce
False Yellowhead

Diğer adlandırmalar

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:73

Suffrutescent, viscid, rank-smelling herb of bushy growth, up to 1 or sometimes 2 m, ± covered with shortly stalked glands and sparse spreading pilose hairs. Leaves lanceolate or oblanceolate, 2-9 x 0'3-1'5(-2) cm, apex acute, base narrowed and sub auriculate;margin entire, denticulate or serrate. Capitula numerous, radiate, borne in panicles or loose racemes. Involucre 0,75-1 cm broad; phyllaries imbricate, 4-5-seriate; somewhat membranous, pale with green midribs; outer lanceolate, 1.5-2x0.5 mm; inner linear-lanceolate, 6-7 mm. Ray flowers c. 10, ligules 5-6 x 1·5 mm. Disc flowers 5·5-6·5 rom. Achenes constricted at apex, sparsely pubescent and glandular. Pappus brownish, hairs c. 20, scabrous, 5,5-6,5 rom, connate at base into a cupule. Fl. 6-11. Hillsides, waste ground and marshy areas, s./.-800 m.

Yararlanılan ana kaynak

Dittrichia cins adı Manfred Dittrich (1934-)`e ithafen adlandırılmıştır; Dittrich bir Alman  botanikçi, Berlin Botanik Bahçecinin eski bir direktörüdür.

Viscosa {Latince}: zamklı, yapışkan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Dittrichia viscosa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı