DDbtn
PicPath
";Hint fasulyesi

Lablab purpureus

(Selluka)

Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez
Meyveleri hayvan yemi olarak kullanılan, 3-6 m boylanabilen, tek yıllık veya nadiren kısa ömürlü çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler bükümlü, tırmanıcı, yayılıcı veya dik gelişimli, veya ve derin kazık köklüdür. Yapraklar üç parçalı birleşik, ardışık dizili; yaprakçıklar eşkenar dörtgenimsi, 7.5-15 x 8-14 cm, , üst yüzey pürüzsüz, alt yüzey kısa dür. Çiçek kurulu , çok çiçekli, 2-40 cm; , ~4 mm, dökülen; çiçekler , yaklaşık 1.5 cm uzunlukta ve tipik baklagil çiçeği formlu; çiçek sapı kısa; tüp 3–4 mm; beyaz, mavi veya eflatun; en çok 1.5 cm uzun, alt dudak gagalı; 10, 9`u kaynaşmış; yumurtalık , ~1 cm, 1 bölmeli, yanal olarak düz, birdenbire yukarı yükselir formda; baş şeklindedir. Meyveler şeritsi-fasulyemsi, 4-15 x 1-4 cm, pürüzsüz, gagalı, 2 ve 8 tohumlu; tohumlar yumurtamsı, uzunlamasına yassı, tohum göbeği belirgin şeritsi, renk beyaz, koyu kahverengi veya siyah, bazı varyeteleri daha farklı renklerde ve beneklidir.
Yeni gözlem bildirKaraburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Sınıflandırma

Etimoloji

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lablab purpureus (L.) Sweet
Sinonimler (Tam liste)

- Dolichos albus Lour.
- Dolichos lablab L.
- Glycine lucida "sensu Blanc...
- Lablab vulgaris (L.) Savi
- Vigna aristata Piper
İngilizce

Hyacinthbean

Kaynaklar

 1. Heuzé V., Tran G., Sauvant D., Renaudeau D., Bastianelli D., Lebas F., 2016. Lablab (Lablab purpureus).Feedipedia, a programme by INRA, CIRAD, AFZ and FAO. http://www.feedipedia.org/node/297 Last updated on February 19, 2016, 11:25
 2. Lablab purpureus (PROTA) - PlantUse English. (n.d.). PlantUse Français. https://uses.plantnet-project.org/en/Lablab_purpureus_(PROTA)
 3. Listelenen kaynaklar Lablab purpureus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.