DDbtn
PicPathAchillea biserrata

Aksırıkotu


Aksırıkotu - Achillea biserrata [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar tam, [007#mızraksı#], [003#sivri uçlu#], çift testere dişli, üst yüzey [022#tüysüz#], at yüzey basık [022#cılız tüylü#]dür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçek kurulu [002#yalancı şemsiye#], 3-12 cm çapta; [001#kapitulum#] sayısı her kurulda 5-20 adet; çiçek kümesi sapı 1-4.5 cm; [001#involukrum#] yarım küresel, 4-6 mm; [001#filariler#] yumurtamsı, [003#sivrimsi veya küt uçlu#], omurgalı, dar şeffaf kahverengimsi kenarlı, [022#havlı#]; [001#dilsi çiçekcikler#] 7-8 (-10) adet, beyaz, 4-8 mm; [001#tüpsü çiçekçikler#] ~ 35-40 adettir. 150-2400 m yükseklikler arasında; Türkiye, Transkafkaslar, Kuzey Kafkasya´da; kozalaklı veya yaprak döken orman orman altlarında ve ıslak alanlarda doğal gelişim gösterirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Achillea

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Achillea biserrata M. Bieb.
Ptarmica biserrata Lange

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:228

Height 30-100 cm. Leaves undivided, lanceolate, acuminate, 2-serrate, glabrous above, adpressed-pilose below. Capitula 5-20, corymbs 3-12 cm broad, peduncles 1-4.5 cm. Involucre hemispherical, 4-6 mm. Phyllaries ovate,:, subacute to obtuse, carinate, with narrow pellucid brownish margins, pubescent. Ligules 7-8(-10), white, 4-8 mm; disc flowers c. 35-40. FI. 5-8. Coniferous or deciduous forest, wet places, 150-2400 m.

Yararlanılan ana kaynak


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Achillea gypsicola
Oymadare

Achillea millefolium
Beyaz Civan PerçemiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı