DDbtn
PicPathAstragalus glycyphyllos

Dev geven


Dev geven - Astragalus glycyphyllos [ Maral Şelalesi / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maral Şelalesi / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

2 m boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler güçlü, yere yayılı veya yukarı doğru yükselen, [022#tüysüz#] veya seyrek [022#tüylü#]dür. Alt yapraklar tüysü birleşik, 12-20 cm; yaprakçıklar 25-45 mm, 4-8 çift,[007#eliptik#], [003#küt uçlu#] veya bazen dikensi uçlu, üst yüzey [022#tüysüz#], alt yüzey seyrek ve az derecede basık basit [022#tüylü#]; [005#stipül#] 8-15 mm, üçgensi-mızraksı formdadır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek kümesi sapı 2-6 cm; çiçekler kısaca sapcıklı, yoğun silindirik 12-25 çiçekli [002#salkım#] kurullarda; [026#brakte#] 2-4 mm, mızraksı; [015#çanak#] 5-7 mm, borumsu-çan şeklinde, [022#tüysüz#] veya kısa-siyah-basık ve basit tüylü, dişler 1-3 mm; [015#taç#] soluk sarı; [015#bayrakçık#] 17-20 mm uzunluktadır. Meyve baklamsı, 20-35 x 4-5 mm, silindirik, kıvrımlı, dik veya yayılı, tüysüz veya küçük-beyaz-basık tüylüdür. 280-1400 m yükseklikler arasında; orman kenarları, taşlık alanlar ve toprak yığınlarında gelişim gösterirler.Maral Şelalesi / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Astragalus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Meyve

Tomurcuk

Yaprakçık

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Astragalus glycyphyllos L.

İngilizce
Licorice Milkvetch

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Davis, 1970, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:3 Page:96

Stout, caulescent, herbaceous perennial. Stem up to 2 m, prostrate or ascending, glabrous or sparsely hairy. Lower leaves 12-20 cm; leaflets 25-45 mm, elliptic, obtuse or sometimes mucronulate, glabrous above, sparsely and minutely adpressed-simple-hairy below, 4-8-paired; stipules 8-15 mm, triangular-lanceolate. Peduncles 2-6 cm. Flowers shortly pedicellate, in dense cylindrical 12-25-flowered racemes. Bracts 2-4 mm, lanceolate. Calyx 5-7 mm, tubular-campanulate, glabrous or with short, black, adpressed-simple hairs; teeth 1-3 mm. Corolla pale yellow; standard 17-20 mm. Legume 20-35 x4-5 mm, cylindrical, curved, erect or spreading, glabrescent or with minute, white, adpressed hairs. Fl. 6-8. Forest margins, rocky places, banks, 280-1400 m. 1. Calyx glabrous; stems glabrous ......subsp. glycyphyllos 1. Calyx black-hairy; stems sparsely adpressed white-hairy .....subsp. glycyphylloides Throughout Europe, N. Iran, Caucasia, S. & C. USSR, Siberia. Euro-Sib. element.

Yararlanılan ana kaynak


Astragalus glycyphyllos alttür tanı anahtarı

çanak tüysüz; gövdeler tüysüz

subsp. glycyphyllos

çanak siyah tüylü ; gövdeler seyrek basık beyaz tüylü

 
subsp. glycyphylloides


Tanı anahtarı

Astragalus cins adı Yunancada `topuk kemiği` anlamına gelen astragalos kelimesinden türetilmiştir; tohumlarının şekline işaret ettiği sanılmaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Astragalus glycyphyllos hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Astragalus angustifolius
Keçi Geveni

Astragalus anthylloides
Şişik Geven

Astragalus beypazaricus
Beypazarı Geveni

Astragalus densifolius subsp. ayashensis
Ayaş Gümüşü

Astragalus kurdicus
Ahır Geveni

Astragalus mesogitanus
Aydın Geveni

Astragalus vulnerariae
CivcivotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı