DDbtn
PicPathHeracleum sphondylium

Devesil


Devesil - Heracleum sphondylium [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

60-200 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövde 7-20 mm çapta, yarıklı ve gri [022#havlı#]dır. Alt yapraklar tüysü birleşik, üç yapraçıklı veya loblu, üst yüzey [022#tüysüz#], yumuşak sert kıllı veya ince ve kısa tüylerle kaplı, alt yüzey her zaman [022#tüylü#], nadiren her iki yüzü de gri [022#havlı#]; gövde yaprakları [007#dikdörtgenimsi-yumurtamsı#] kınlıdır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; [026#brakteol#] şeritsi; ışınlar 20-50, düzensiz, 4-15 cm çapta, [022#tüysüz veya havlı#]; çiçekler beyaz veya soluk sarımsı yeşil, dışta kalanlar alt türe göre parlak veya değil; [006#ovaryum#] kısaca [022#tüylü veya tüysüz#]dür. Meyveler genişçe ters yumurtamsı-daire şeklinde, 6-11 x 7-9 mm, çentikli, [022#tüysüz#] veya nadiren sert kıllı; sırt kısmı ipliksidir. 100-1400 m yükseklikler arasında; akarsu yakınları, hendekler ve tarla kenarlarında gelişim gösterirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Apiales
            └—Apiaceae
              └—Heracleum

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Alt yaprak

Üst yaprak
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Heracleum sphondylium L.
Heracleum australe Hartm.
Heracleum laciniatum Desf.
Selinum sphondylium E.H.L.Krause
Sphondylium branca Scop.
Sphondylium vulgare Gray

İngilizce
Eltrot

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 490

Perennial, 0,6-2 m, not aromatic. Stem 7-20 mm diam. below, sulcate, asperous to grey-pubescent. Lower leaves pinnate, ternate or lobed, the lamina glabrous to softly setulose or pubescent above, always hairy below , rarely grey-pubescent on both sides. Upper cauline leaves with narrowly oblong to ovate sheaths. Bracteoles linear. Rays 20-50, unequal, 4-15 cm, glabrous to pubescent. Flowers white or pale yellowish green, the outer ones radiant or regular. Ovary shortly hairy or glabrous. Fruits broadly obovate to orbicular, 6-11 x 7-9 mm, emarginate, glabrous or rarely setulose; dorsal vittae filiform or filiform-sub clavate, less than 0,5 mm broad, ½ -¾ as long as mericarp; commissural vittae 1/3 -1/2 as long as mericarp. Fl. 5-6. Near streams, in ditches, edge affields, 100-1400 m.

Yararlanılan ana kaynak


Heracleum sphondylium alttür tanı anahtarı

alt yapraklar tüysü yaprak veya üç yapraçıklı; çiçekler beyaz veya yeşilimsi, parlak veya değil

çiçekler soluk sarımsı - yeşil, parlak değil; alt yapraklar üç veya 5 yaprakçıklı birleşik yaprak

subsp. ternatum

çiçekler beyaz, dışta kalanlar parlak; alt yapraklar üç yapraçıklı

 
subsp. montanum

alt yapraklar loblu; çiçekler beyaz, dışta kalanlar ışınsal

 
dip yapraklar 30 cm`den daha uzun, loblar üçgenimsi-mızraksı ve sivri uçlu, seyrek tüylü ve yeşil; g

 
subsp. cyclocarpum

 
dip yapraklar en çok 20 cm uzunlukta, loblar kısa yuvarlağımsı, her iki yüzey gri-ince ve kısa tüyle

 
 
subsp. artvinense


Tanı anahtarı


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı