DDbtn
PicPath
";Devesil

Heracleum sphondylium


Heracleum sphondylium [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez
60-200 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövde 7-20 mm çapta, yarıklı ve gri dır. Alt yapraklar tüysü, üç yapraçıklı veya loblu, üst yüzey , yumuşak sert kıllı veya ince ve kısa tüylerle kaplı, alt yüzey her zaman , nadiren her iki yüzü de gri ; gövde yaprakları kınlıdır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; şeritsi; ışınlar 20-50, düzensiz, 4-15 cm çapta, ; çiçekler beyaz veya soluk sarımsı yeşil, dışta kalanlar alt türe göre parlak veya değil; kısaca dür. Meyveler genişçe ters yumurtamsı-daire şeklinde, 6-11 x 7-9 mm, çentikli, veya nadiren sert kıllı; sırt kısmı ipliksidir.
Yeni gözlem bildirKıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara
  Haziran 2019 © Serdar Ölez
 • Şavşat / Artvin
  Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

100-1400 m yükseklikler arasında; akarsu yakınları, hendekler ve tarla kenarlarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Apiales
Apiaceae
Heracleum
Sphondylium

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Heracleum sphondylium L.
Sinonimler (Tam liste)

- Heracleum australe Hartm.
- Heracleum laciniatum Desf.
- Selinum sphondylium E.H.L.Krause
- Sphondylium branca Scop.
- Sphondylium vulgare Gray
İngilizce

Eltrot

Kaynaklar

 1. Davis, 1972, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:4 Page 490
 2. Listelenen kaynaklar Heracleum sphondylium hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı