DDbtn
PicPath
Eryngium giganteum

Boğadikeni


Eryngium giganteum [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-130 cm boylanabilen, güçlü, iki yıllık, otsu bir türdür. Kökler iğsidir. Dip yapraklar köselemsi, çiçeklenme döneminde beyazlaşan, [007#kalpsi - üçgen biçimli #], 7-16 x 12-18 cm ve küt dişlidir. Orta sap yaprakları [007#yumurtamsı#], neredeyse sapsız, dipte sapı kavrayan/saran, keskin çentikli - dikenli; üstlerdekiler derin üç parçalı, loblar 3 keskin çentiklidir. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında; çiçek kurulu yukarı doğru yükselen [002#birleşik salkım#] şeklinde, dumanlı veya mavimsi; kapitulum 3-9, yumurtamsı-dikdörtgenimsi, 10-25 mm çapta ve en çok 40 mm uzunlukta; [026#brakte#] 6-9, yapraksı, [007#yumurtamsı - dikdörtgenimsi#], keskin çentikli-dikenli, üst üste, kapitulumun 1-2 katı uzunlukta; [026#brakteol#]lar üç parçalı [003#ince uçlu#]dur. 800-2300 m yükseklikler arasında; orman açıklıkları, çalılıklar, taşlık alanlar ve açık yamaçlarda yetişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Apiales
            └—Apiaceae
              └—Eryngium

Taksonomi

Genel görünüm

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Eryngium giganteum M.Bieb.
Eryngium asperifolium F.Delaroche
Eryngium glaucum Adams
Eryngium haussknechtii Bornm.

Diğer adlandırmalar

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 296

Stout biennial , root fusiform. Stem 30-130 cm. Basal leaves subcoriaceous, withered at flowering time, cordate-triangular, 7-16 x 12-18 cm, crenate-muticous. Median cauline leaves ovate, subsessile, amplexicaul, incised-spinose, the uppermost deeply trifid into 3 incised-spinose lobes. Inflorescence glaucous to bluish, ascending-paniculate. Capitula 3-9, ovate to oblong, 10-25 mm diam. and up to 40 mm long. Bracts 6-9, foliose, ovate-oblong, incised-spinose, 1-2 x capitulum, overlapping. Bracteoles all tricuspidate. Fl. 7-8. Open forest, scrub, rocky or bare slopes, 800-2300 m. Caucasia. Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Eryngium Yunanca hruggion kelimesinden türetilmiştir; hruggion bir bitki biyoloğu olan Theophrastus tarafından dikenli bir bitkiye verilen isimdir. 

Giganteum {Latince}: devlerinki gibi, devlerde olduğu gibi.


Etimoloji

Bu kaynaklar Eryngium giganteum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı