DDbtn
PicPathPimpinella rhodantha

Gül anason


Gül anason - Pimpinella rhodantha [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

25-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler az-çok dallanmış ve [022#tüysüz#] veya [022#havlı#]dır. Dip yaprakları 5-20 cm, saplı, [007#derin tüysü#], loblar [007#yumurtamsı - mızraksı#], kenarlar derin dişlidir. Sap yaprakları [007#sığ tüysü bölmeli#] veya [007#iki derin tüysü#]dür. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında; çiçek durumu [002#birleşik şemsiye#], 12-20 ışınlı; [026#brakte#] ve [026#brakteol#] genellikle yok; çiçekler pembe veya kırmızı, ikincil şemsiye başına 15-20 adet; [006#taç yapraklar#] [022#tüysüz#] veya arka kısmı [022#tüylü#]dür. Olgunlaşmamış meyve yumurta biçimli ve [022#tüysüz#]dür. 600-2150 m yükseklikler arasında gelişim gösterirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Apiales
            └—Apiaceae
              └—Pimpinella

Taksonomi

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Pimpinella rhodantha Boiss.
Carum rhodanthum (Boiss.) Koso-Pol.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 362

Glabrous or pubescent perennial with little-branched stems 25-60 cm. Basal leaves 5-20 cm, petiolate, 1-pinnate, segments ovate to ovate-lanceolate, margins deeply dentate. Cauline leaves with pinnatifid to pinnatisect segments. Umbels 12-20-rayed; bracts and bracteoles usually absent. Flowers pink or red, 15-20 per umbellule; petals glabrous or hairy on back. Immature fruit ovoid, glabrous. Fl. 7-8. 600-2150 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Pimpinella rhodantha hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı