DDbtn
PicPathClinopodium nepeta

Kedi fesleğeni


Kedi fesleğeni - Clinopodium nepeta [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez

20-75 cm boylanabilen, [042#ginodioyik#], yukarı doğru yükselen veya dik gövdeli, sıklıkla seyrek veya yoğun ±düz uzun tüylü, gevrek veya [022#kısa havlı#]dır. Yapraklar yumurtamsı, 8-35 x 6-20 mm boyutlarda, [022#salgılı tüylü#] ± uzun ve kısa düz tüylü ve/veya gevrek [022#kısa havlı#], [039#kamtodrom#] damarlı, sığ-belirgin dişli, nadiren tam kenarlıdır. Çiçek kurulu halka dizilimli, halkalar 5-15 çiçekli; çiçek kümesi sapı 0-13 mm, ikincil dallanmalar 0-9 mm; [026#brakte#] biz şeklinde, 1.5-4 mm; [004#çanak#] [022#salgılı tüylü#], ± gevrek, seyrek kısa ve uzun tüylü, tüyler boyunda daha seyrek ve dışa taşmış, 13 damarlı, 3.5-5.5 mm; [004#taç#] açık mor veya pembe, 6.5-12 mm´dir.Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Clinopodium

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Detay/Diğer

Çiçek kurulu
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Clinopodium nepeta (L.) Kuntze
Calamintha nepeta (L.) Savi subsp. nepeta
Melissa nepeta L.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:327

Stems 20-75 cm, ascending to erect, often sparsely to densely ± straight long-haired, crispate or puberulous. Leaves ovate, 8-35 x 6-20 mm, glandular ± long and short straight-haired and/or crisp ate to puberulous, camptodromous, shallowly to conspicuously toothed, rarely entire. Verticillasters 5-15, peduncle 0-13 mm, secondary branches 0-9 mm. Bracts subulate, 1.5-4 mm. Calyx glandular, ± crispate, sparsely short- and long-haired, hairs at throat sparse and exserted, 13-veined, 3.5-5.5 mm. Corolla mauve to pink, 6.5-12 mm. Gynodioecious. 1. Verticillasters lax, peduncles 6-13 mm; leaves 11-30 x 7-20 mm, usually serrate-dentate with 5-9 teeth per side ......subsp. nepeta 1. Verticillasters dense, peduncles 0.5 mm; leaves 8-18 x 8-16 mm, entire or weakly crenate-dentate with up to 5 teeth per side..subsp. glandulosa

Yararlanılan ana kaynak


Clinopodium nepeta tanı anahtarı

halka dizilimli çiçek durumu seyrek, çiçek kümesi sapı 6-13 mm; yapraklar 11-30 x 7-20 mm, genellikl

subsp. nepeta | Kedi fesleğeni

halka dizilimli çiçek durumu yoğun, çiçek kümesi sapı 0.5 mm; yapraklar 8-18 x 8-16 mm, tam kenarlı

 
subsp. glandulosa | Sümüklü fesleğen


Tanı anahtarı

Clinopodium Yunancada `yatak` anlamına gelen cline kelimesi ile `ayak` anlamına gelen podium kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır.

Nepeta eski bir Etrüsk şehri olan Nepete kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Clinopodium grandiflorum
Kaba fesleğen

Clinopodium vulgare
Yabani fesleğenManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı