DDbtn
PicPathPrunella vulgaris

Gelinciklemeotu


Gelinciklemeotu - Prunella vulgaris [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez

6-40 cm boylanabilen, dik veya yukarı doğru yükselen gövdeli, otsu bir türdür. Yapraklar saplı, [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], [003#küt uçlu#], tam kenarlı veya zayıfça küt dişli, bazen [007#iki derin tüysü#], [022#tüysüz#] veya ± [022#tüylü#]dür. Çiçeklenme Mayıs-Eylül ayları arasında; çiçek durumu top başlı veya kısaca [002#başağımsı#]; [026#brakte#] kırmızımsı veya siyahımsı-eflatun, kenarlar kirpikli; [004#çanak#] alt dudağı 2 loblu, üst dudağı tepesi kesik ve 3 [003#dikensi uçlu#] dişli, girintiler yanal ve orta dişler arası yuvarlağımsı; [004#taç#] derin menekşe rengi veya lavanta-mavi ve 9-15 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, karankula dışında 1.8 x 1.1 mm boyutlardadır. Deniz seviyesi ile 2900 m yükseklikler arasında; tarlalar, koruluklar, yol kenarları, sıklıkla dere boyları ve nemli toprak yığınlarında yetişirler.Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Prunella

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Sürgün

Detay/Diğer

Çiçek kurulu
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Prunella vulgaris L.
Prunella angustifolia Wender.
Prunella cordata Raf.
Prunella hirsuta Wender.
Prunella ovata Pers.
Prunella reptans Dumort.

İngilizce
Common Selfheal

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:295

Stems erect or ascending, 6-40 cm. Leaves petiolate, ovate to oblong, obtuse, entire or weakly crenate, sometimes pinnatisect, glabrous or ± hairy , Inflorescence capitate or shortly spicate. Bracts reddish- to blackish-purple, margin ciliate. Calyx with 2-lobed lower lip, upper lip truncate with 3 mucronate teeth; sinus between lateral and middle tooth rounded. Corolla deep violet or lavender-blue , 9-15 mm. Nutlets 1.8 x 1.1 mm excl, caruncle. Fl. 5-9. Fields, woods, roadsides and moist banks, etc., often by streams, s.l.-2900 m. Temperate Eurasia and N. Africa. Euro-Sib, element

Yararlanılan ana kaynak

Prunella cins adı Latincede 'bir boğaz iltahabı' verilen ad olarak bilinen brunella kelimesinden türetilmiştir; cins bu hastalığın tedavisınde kullanılmaktadır.

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Prunella vulgaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Prunella laciniata
Bodur Fesleğen

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Berberis vulgaris
Berberis

Dracunculus vulgaris
Yılanbıçağı

Filipendula vulgaris
Çayırmelikesi

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Primula vulgaris
Çuha Çiçeği

Silene vulgaris
Ecibücü

Syringa vulgaris
LeylakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı