DDbtn
PicPath
";Katır çiçeği

Agrostemma brachyloba


Agrostemma brachyloba [ Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez
35-60 cm boylanabilen otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmış, basık dür. Yapraklar hemen hemen , gövde ortasında taban genişliği ~3-5 mm, dur. Çiçeklenme mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek sapı çok uzun; tüp 14-17 mm, kuvvetle çıkıntılı, basık ; çanak dişler 11-16 x 1-1.5 mm; pembe-eflatun, taban yakınında kırmızı-siyah benekli, 30-40 mm, çanak dişlerden daha uzun; dip kısım beyaz, hemen hemen kamamsı; ve dışa taşmıştır. Meyve kapsül, yumurta biçimli, 1.2-1.8 cm, çanaktan hafifçe uzunca; tohumlar siyah, yumurta biçimli veya böbrek şeklindedir.
Yeni gözlem bildirGölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Gölcük / Isparta
    Temmuz 2019 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

200-1600 m yükseklikler arasında; tarlalar ve yamaçlarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Caryophyllales
Caryophyllaceae
Agrostemma
Brachyloba

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Agrostemma brachyloba (Fenzl) Hammer
Sinonimler (Tam liste)

- Agrostemma gracilis Boiss.
- Agrostemma thessalum (Formánek) Hayek
- Githago brachyloba Fenzl
- Githago gracilis (Boiss.) Hausskn.
- Githago thessala Formánek
İngilizce

Narrow Corncockle

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı