DDbtn
PicPathAgrostemma brachyloba

Katır çiçeği


Katır çiçeği - Agrostemma brachyloba [ Gölcük / İsparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Gölcük / İsparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

35-60 cm boylanabilen otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmış, basık [022#cılız tüylü#]dür. Yapraklar hemen hemen [007#mızraksı#], gövde ortasında taban genişliği ~3-5 mm, [003#keskin uçlu#]dur. Çiçeklenme mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek sapı çok uzun; [006#çanak#] tüp 14-17 mm, kuvvetle çıkıntılı, basık [022#cılız tüylü#]; çanak dişler 11-16 x 1-1.5 mm; [006#taç yapraklar#] pembe-eflatun, taban yakınında kırmızı-siyah benekli, 30-40 mm, çanak dişlerden daha uzun; dip kısım beyaz, hemen hemen kamamsı; [006#ercik#] ve [006#boyuncuk#] dışa taşmıştır. Meyve kapsül, yumurta biçimli, 1.2-1.8 cm, çanaktan hafifçe uzunca; tohumlar siyah, yumurta biçimli veya böbrek şeklindedir. 200-1600 m yükseklikler arasında; tarlalar ve yamaçlarda doğal gelişim gösterirler.Gölcük / İsparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Agrostemma

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek

Diğer/Detay

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Agrostemma brachyloba (Fenzl) Hammer
Agrostemma gracilis Boiss.
Agrostemma thessalum (Formánek) Hayek
Githago brachyloba Fenzl
Githago gracilis (Boiss.) Hausskn.
Githago thessala Formánek

İngilizce
Narrow Corncockle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı