DDbtn
PicPathClinopodium vulgare

Yabani fesleğen


Yabani fesleğen - Clinopodium vulgare [ Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

30-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik veya yukarı doğru yükselen, basit veya birkaç dallı, değişken yoğunlukta bükük beyaz salgısız tüylü; narin odunsu köksaplıdır. Yapraklar ince dokulu, yumurtamsı, 2-3.5 x 1.2-2 cm, bütün kenarlı veya ince dişli, taban [020#yuvarlağımsı#], [022#cılız tüylü#]; yaprak sapı en çok 12 mm uzunluktadır. çiçeklenme Mart-Temmuz arasında; çiçekler halka dizilimli, 30-40 çiçekli; [026#brakte#] 5-10 mm, biz şeklinde, ipliksi, kirpikli; çiçek sapı dik, yayılı, ~ 2 mm; [004#çanak#] 7-10 mm, kıvrımlı, yeşil veya eflatunumsu, uzun yayılı salgısız tüylü, bazen top başlı [022#salgılı tüylü#]; üst çanak dudak 2.5-3 mm, biz şeklinde, alt dudak 3-5 mm yukarı kıvrımlı; [006#taç#] gül rengi veya eflatun renkte ve 12-15 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, soluk kahverengi, pürüzsüz, küremsi, ~ 1 x 0.8 mm boyutlardadır.Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Clinopodium

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Clinopodium vulgare L.
Calamintha vulgaris (L.) Halácsy, non Clairv.
Clinopodium vulgare L. var. neogaea (Fernald) C.F. Reed
Satureja vulgaris (L.) Fritsch
Satureja vulgaris (L.) Fritsch var. diminuta (Simon) Fernald & Wiegand
Satureja vulgaris (L.) Fritsch var. neogaea Fernald

İngilizce
Wild Basil

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Flora Of Pakistan P239

Perennial herb with a slender woody rootstock. Stems 30-60 cm, erect or ascending, simple or with few branches, with a retrorse white eglandular indumentum of varying density. Leaves rather thin-textured, ovate, 2-3.5 x 1.2-2 cm, subentire or crenulate-denticulate, rounded at base, pilose, with or without sessile oil globules; petiole up to 12 mm. Verticillasters in axils of upper leaves, densely globose, up to 30- (-40)-flowered, remote, terminal and axillary. Bracts 5-10 mm, subulate-filiform, ciliate. Pedicels erect-spreading, c. 2 mm. Calyx 7-10 mm, curved, green or purplish, with long spreading eglandular hairs, with or without capitate glandular hairs; teeth of upper lip 2.5-3 mm, subulate, of lower lip 3-5 mm upwardly curved; throat with some long eglandular hairs, but not bearded. Corolla rose to purple, 12-15 (-20) mm, soon deciduous; tube not or scarcely exserted from calyx teeth. Thecae glabrous, parallel or diverging. Nutlets pale brown, smooth, subglobose, c. 1 x 0.8 mm, with a white attachment scar. Fl. Per.: March-July.

Yararlanılan ana kaynak

Clinopodium Yunancada `yatak` anlamına gelen cline kelimesi ile `ayak` anlamına gelen podium kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır.

Vulgare {Latince}: yaygın.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Clinopodium grandiflorum
Kaba fesleğen

Clinopodium nepeta
Kedi fesleğeni

Arisarum vulgare subsp. vulgare
Yılancıkotu

Echium vulgare
Engerekotu

Ligustrum vulgare
Kurtbağrı

Marrubium vulgare
Bozotu

Origanum vulgare subsp. viride
İzmir Kekiği

Tanacetum vulgare
Solucan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı