DDbtn
PicPathSedum stoloniferum

Pisikulağı


Pisikulağı - Sedum stoloniferum [ Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Yayılıcı/sürünücü, çok yıllık, sukulent bir türdür. Gövdeler çok sayıda, ince tüylerle kaplı; üreyimli çiçek taşıyanlar yaklaşık 15 cm, diğerleri daha kısadır. Yapraklar 2-3 cm, karşılıklı dizili, [007#ters yumurtamsı#], [003#küt uçlu#], [020#kamamsı#] tabanlı, kirpikli veya [022#tüysüz#], üst yaprakların kenarları küt-testere dişlidir. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında; çiçek durumu yassı yoğun terminal [002#talkım#]; çiçekler 9-12 mm, sapsız veya neredeyse sapsız; [006#taç yapraklar#] pembe, nadiren beyaz veya kızıl renkte, yarı dik; [034#karpeller#] dik durumdadır.Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Crassulaceae
              └—Sedum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Meyve
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Sedum stoloniferum S.G. Gmel.
Asterosedum stoloniferum (S.G.Gmel.) Grulich
Phedimus stolonifer (J.F. Gmel.) 't Hart
Phedimus stoloniferus (S.G.Gmel.) 't Hart
Sedum hybridum d'Urv.
Sedum ibericum Steven ex M.Bieb.

İngilizce
Stolon Stonecrop

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Flora of the British Isles, p443

Creeping perennial forming large mats with numerous lfy ascending puberulent branches; ft. -branches c. 15 cm., sterile ones shorter. Lvs 2-3 cm., opposite, flat, obovate-cuneiform, obtuse, crenate -serrate above the middle, ciliate, otherwise glabrous, tapered into a short petiole. Intl. a flat dense terminal cyme. Fls 9-12 mm. long, sessile or subsessile. Petals pink, less frequently white or crimson, suberect. Carpels erect. Fl. 7-8. 2n= 28. Chh. Introduced. Commonly planted and frequently escaping, probably in- creasing. Native of the Caucasus and Transcaucasia.

Yararlanılan ana kaynak

Sedum {Latince}: damkoruğu.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Sedum pallidum
Soluk Damkoruğu

Sedum palmeri
Palmer Damkoruğu

Sedum spurium
Kırmızı KayakoruğuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı