DDbtn
PicPathTelekia speciosa

Puğre


Puğre - Telekia speciosa [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

1-1.5 m boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler sadece üstlerden dallanmış, [022#kısa havlı#] veya seyrek örümcek ağsı tüylüdür. Dip yaprakları (20-) 25-32 x (15-) 20-25 cm, [003#keskin uçlu#], kenarlar kaba dişli, her iki yüzü sıklıkla damar boylarında [022#kısa havlı#]; sap yaprakları daha küçüktür. Çiçeklenme Temmuz-Eylül ayları arasında; çiçek durumu [002#tepecik#]; [001#kapitulum#]lar 25 cm kadar bir sap üzerinde, 3-8 adet; ;[001#involukrum#] 2.5-3.5 cm genişlikte; dışta kalan [001#filariler#] yumurtamsı, [003#keskin uçlu#], 1-1.5 cm x 4-5 mm, ortadakiler [003#küt uçlu#], yayılı, içtekiler dar ( ~ 2·5 mm ) ve dik; [001#çiçek tablası braktesi#] 4.5-5.5 mm, hemen hemen şeritsi; [001#dilsi çiçekçikler#] 2.5-3.5 cm;[001#tüpsü çiçekçikler#] 4.5-5.5 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, ~ 3 mm ve [022#tüysüz#]dür. 300-1700 m yükseklikler arasında; su kenarları, bazen küçük ağaçlar arasında gelişim gösterirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


Genel görünüm

Yaprak

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Telekia speciosa (Schreb.) Baumg.
Buphthalmum cordifolium Waldst. & Kit.
Buphthalmum speciosum Schreb.
Corvisartia caucasica G.Don ex Loudon

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:50

Stems 1-1'5(-2) m, puberulous or sparsely arachnoid, branched only above. Basal leaves (20-)25-32 x (15-)20-25 cm, on petioles up to 20 cm, apex acute, margins coarsely dentate, puberulous on both surfaces mostly on veins; cauline leaves decreasing in size: Capitula 3-8 borne on long (up to 25 cm) peduncles. Involucre 2,5-3,5 cm broad; outer phyllaries ovate, acute, 1-1'5 cmx4-5 mm, median ones obtuse, spreading, inner ones narrower (c. 2·5 mm), erect, subscarious. Paleae 4,5-5,5 mm, narrowly linear. Ligules 2·5-3·5 cm. Disc flowers 4,5-5,5 mm. Achenes c. 3 mm, glabrous; corona c. 0·5 mm. Fl. 7-9. Streamsides, sometimes among small trees, 300-1700 m.

Yararlanılan ana kaynak

Speciosa Latincede `gösterişli, hoş görünen` anlamına gelen speciosus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Telekia speciosa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ceiba speciosa
Floş AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı