DDbtn
PicPath
Acer cappadocicum

Kafkas akçaağacı

(Beşparmak ağacı, Çoruh akçaağacı, Doğu Karadeniz akçaağacı)

Acer cappadocicum [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

20 (-30) m boylanabilen, [042#androdioyik#], odunsu bir türdür. Gövde kabuğu kahverengi veya grimsi kahverengi; küçük dallar kırmızımsı yeşil, güçlü, [022#tüysüz#], ince çizgili; kış tomurcuğu küremsi, dış kısmı [022#tüysüz#], kenarlar hafifçe kirpiklidir. Yapraklar bir yandan diğerine 5-15 cm, 3-7 [007#sığ elsi loblu#] loblu; loblar [003#sivri uçlu#], girintiler yuvarlağımsı, tam kenarlı; taban [020#yüreğimsi veya kesik#], [022#tüysüz#] ancak altta damar boyları püsküllü/kılçıklı; sap narin, 3-15 cm uzunlukta ve [022#tüysüz#]dür. Çiçeklenme Nisan ayında; çiçekler 5 parçalı, bir yandan diğerine 6-8 mm , sarı-yeşil renkte; [006#çanak yapraklar#] [007#dikdörtgenimsi#], 3-4 mm uzun;[006#taç yapraklar#] ispatula biçimli, 3-4 mm uzun; [006#ercik#] 8, gömülü, tablaya bağlı; [006#ovaryum#] [022#tüysüz#]; [006#boyuncuk#] 2 adet ve serbesttir. Meyvelenme Ağustos ayında; meyve samara, yassı, [022#tüysüz#], 2-4 cm uzunlukta; kanatlar geniş açılı; meyve sapı 2-2.5 cm uzunluktadır. 1500-3000 m yükseklikler arasında; karışık ormanlarda yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Aceraceae
              └—Acer

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Flora Of Pakistan p3

Trees up to 20 m tall. Bark dark brown, rather smooth. Twigs glabrous, often glaucous. Bud scales appressed, pubescent. Leaves deciduous, 5-15 cm across, 5-7-lobed; lobes acuminate, sinuses rounded, margins entire; base subcordate-truncate, glabrous except nerve axils, bearded beneath. Petioles slender, 3-15 cm long, glabrous. Flowers 5-merous, 6-8 mm across, yellow-green. Sepals oblong, 3-4 mm long. Petals spathulate, 3-4 mm long. Stamens 8, included, inserted on disc. Ovary glabrous; styles 2, free. Samaras compressed, glabrous, 2-4 cm long, divaricate to subhorizontal, the back sigmoid or arcuate; nutlets compressed. Fl.Per.: April. Type: Described from Cappadocia in N.E. Turkey, Tournefort Herb. (P). Distribution: N.E. Turkey, Caucasus, N. Iran, Himalayas to China and Japan. Pakistani and Western Himalayan specimens do not appear to differ from the type in Turkey. The leaves turn yellow and red in autumn. The wood is used for making farming implements, poles and bedsteads.

Yararlanılan ana kaynak

Acer cins adı Latincede `sert` anlamına gelen ācris kelimesinden türetilmiştir; odununun sertliğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Acer cappadocicum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acantholimon acerosum
Pişik Keveni

Acer campestre subsp. campestre
Ova Akçaağacı

Acer hyrcanum subsp. hyrcanum
Tüylü Akçaağaç

Acer negundo
Dişbudak Yapraklı Akçaağaç

Acer palmatum
Japon Akçaağacı

Acer platanoides
Çınar Yapraklı
Akçaağaç

Acer pseudoplatanus
Dağ Akçaağacı

Acer saccharinum
Gümüşi Akçaağaç

Acer tataricum
Tatar Akçaağacı

Acer trautvetteri
Kayın Gövdeli Akçaağaç

Brachychiton acerifolius
Japon Kavağı

Platanus × acerifolia
Londra ÇınarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı