DDbtn
PicPath
Aruncus dioicus

Hoş keçisakalı

(Gelinpüskülü)

Aruncus dioicus [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

1-2 m boylanabilen, çok yıllık, [042#iki evcikli#], çalı formlu bir türdür. Yapraklar 2-3 tüysü; yaprakçıklar [007#yumurtamsı-mızraksı#], 5-10 x 2-4 cm, keskin çift çentikli testere dişli, nadiren loblu, [022#tüysüz#] veya çok seyrek [022#havlı#]; yaprak sapı en çok 20 cm uzunluktadır. Çiçek durumu [002#birleşik salkım#], en çok 50 cm; çiçekler 2.5-5 mm çapta; [006#çanak yapraklar#] 1 mm; [006#taç yapraklar#] 5 adet, 0.5–1.5 mm, [003#keskin veya küt uçlu#]; erkek çiçekler 20-30 [006#ercik#]li; [006#ercikler#] 1.5–2 mm, üç sıralı; [006#sapçıklar#] narin; [006#başcık#] [027#oynak#]; dişi çiçekler üreyimsiz [006#ercik#]li, 3 [022#tüysüz#] [034#karpel#]li; [006#boyuncuk#] 0.3–0.8 mm uzunluktadır. Meyve folikül formda, sarkık, kahverengi; tohumlar 1.5–2 mm çaptadır. Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; çalılık ve ormanlık alanlarda, çoğunlukla dere boylarında kayalar arasında gelişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Aruncus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Erkek çiçek

Detay/Diğer

Detay/Diğer
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Aruncus dioicus (Walter) Fernald
Actaea dioica Walter
Aruncus vulgaris Raf.
Astilbe aruncus (L.) Trevir.
Spiraea aruncus L.
Ulmaria arunca (L.) Hill

İngilizce
Bride'S Feathers

Diğer adlandırmalar

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 5

Stem erect, 1-2 m. Leaves 2-3-pinnate; leaflets ovate to ovate-lanceolate, 5-10 x 2-4 cm, doubly incised-serrate or sometimes lobed, glabrous or very sparsely pubescent; petioles up to 20 cm. Panicles up to 50 cm. Flowers 2,5-5 mm diam., petals 5; male with 20-30, triseriate stamens; female with 3 glabrous carpels and abortive stamens. Follicles drooping, brown. Fl. 6-7. Scrub and forests, mostly along streams and amongst rocks, s.l.-2000 m. W. & C. Europe, S. Russia, Caucasia

Yararlanılan ana kaynak

Aruncus Yunancada `keçi sakalı` anlamına gelen aryngos kelimesinden türetilmiştir.

Dioicus Yunancada `çift` anlamına gelen  δίς (dís) kelimesi ile `ev` anlamına gelen οἶκος (oîkos) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; bitkinin çift evcikli, yani dişi ve erkek çiçeklerinin ayrı ayrı bireylerde geliştiğine işaret eder.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı