DDbtn
PicPath
Betula litwinowii

Kafkas tüylü huşu


Betula litwinowii [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

15-18 m boylanabilen, odunsu bir türdür. Gövdeler genellikle burulmuş; yaşlı gövde kabukları beyazımsı ve az pembemsi; genç gövde ve dallar sarımsı veya kırmızımsı-kahverengi; genç sürgün ve saplar salgılı [022#havlı#]dır. Yapraklar 3-5.5 x 2-4 cm, altta damar boylarında ve özellikle yaprak dibinde [022#havlı#], ancak yetişkinlikte [022#tüysüz#]dür. Çiçeklenme erkek çiçeklerde yaz sonunda, dişi çiçeklerde Nisan-Mayıs ayları arasında; çiçekler sarkık kedicik ([002#tırtıl#]) kurullarda ve 2-3.5 x 0.8-1.2 cm uzunluktadır. Meyve pullar halinde, 3.5-5 mm, loblar kısa, geniş, yuvarlağımsı, kanatlar tohumun 1.5 katı genişliktedir. 1600-2500 m yükseklikler arasında; taşlık volkanik yamaçlar, meşelik ve keçi sakalı çalılıklarında yetişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Betulaceae
              └—Betula

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Betula litwinowii hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Betula pendula
Huş AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı