DDbtn
PicPath
Carpinus betulus

Gürgen

(Kara gürgen)

Carpinus betulus [ Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

25 m boylanabilen bir orman ağacıdır. Gövde kabuğu gri, pürüzsüz, ileri yaşlarda alt kısımlar oyuklu; genç filizler, kahverengi, parlak , bazen [022#tüylü#]; tomurcuk kırmızımsı - kahverengi, [022#tüysüz#] veya hafifçe [022#tüylü#]dür. Yapraklar {007#yumurtamsı#], [003#keskin veya sivri uçlu#], 5-10 x 3-5 cm, 10-15 çift damarlı, düzenli birleşik çentikli, tabanda hafif ve asimetrik [020#kalpsi veya yuvarlağımsı#], her iki yüzü [022#tüysüz#] ancak damar koltuğu yoğun [022#tüylü#]dür. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos ayları arasında; [001#involukrum#] 3 loblu, tam kenarlı veya hafifçe testere dişli, kuvvetle damarlı, orta lob ~ 4 cm, yanal loblar orta lobun 1/3-1/2`si kadar ve birbirlerine eşittir. Deniz seviyesi ile 1600 m yükseklikler arasında; in geniş yapraklı veya karışık ormanlarda, nadire küçük saf ormanlarda yetişirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Betulaceae
              └—Carpinus

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Meyve

Tohum
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Carpinus betulus L.
Carpinus carpinizza Kil.
Carpinus nervata Dulac
Carpinus sepium Lam.
Carpinus ulmoides Gray
Carpinus vulgaris Mill.

İngilizce
European Hornbeam

Diğer adlandırmalar

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:683

Tree up to 25 m, with smooth grey bark. Trunk usually grooved below. Young shoots, brown, lustrous, sometimes hairy; buds reddish-brown, glabrous or slightly hairy. Leaves ovate, acute or acuminate, 5-10 x 3-5 cm, with 10-15 pairs of veins, regularly biserrate, slightly and asymmetrically cordate or rounded at base, glabrous on both sides except for densely hairy vein axils. Involucre 3-lobed, entire or slightly serrate, strongly veined, middle lobe to c. 4 cm, lateral lobes ± equal, 1/3-1/2 x middle lobe. Fl. 7-8. In broad leaved deciduous or mixed forests, orsometimes forming pure stands on level ground, 10-1600 m. Europe, Caucasia, N. Iran. Euro-Sib. element.

Yararlanılan ana kaynak

Carpinus {Latince}: gürgen.

Betulus Latincede `huş ağacı` anlamına gelen betula kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Carpinus betulus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Carpinus orientalis
Doğu gürgeniManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı