DDbtn
PicPathAraucaria araucana

Maymun çıkmaz ağacı


Maymun çıkmaz ağacı - Araucaria araucana [ İ.Ü. Orman Fakültesi - Ocak 2020 © Peren Tuzkaya ]
İ.Ü. Orman Fakültesi - Ocak 2020 © Peren Tuzkaya

Doğal ortamında 15-25 m boylanabilen, 7-10 m tepe çapı oluşturabilen, herdem yeşil, Türkiye için [041#egzotik#], kozalaklı bir türdür. Taç gençlikte konik, yaşlılıkta yuvarlağımsı; dallar yayılı; kabuk gri, yatay katmanlıdır. Yapraklar basit, almaşık-sarmal dizili, dalı tamamen örten, [007#yumurtamsı-mızraksı#], iğne dikenli [003#ince uçlu#], sert, ~3-5 x 0.8-2.5 cm boyutlardadır ve 10-15 yıl ağaç üzerinde kalır. Genellikle [042#iki evcikli#], nadiren [042#bir evcikli#]dir; cinsiyet çiçeklenme öncesinde belirlenemez. Dişi kozalaklar yumurta biçimli, 10-18 x 8-15 cm, ananas şekillidir ve 2-3 yılda gelişir; tohumlar parlak kahverengi-turuncumsudur ve yenilebilir. Erkek kozalaklar yumurta biçimli veya silindirik, 15 cm uzunluktadır ve sürgün uçlarında demetler halinde gelişir.İ.Ü. Orman Fakültesi - Ocak 2020 © Peren Tuzkaya


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Araucariaceae
              └—Araucaria

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Detay/Diğer

Detay/Diğer
TEHLİKEDE
ENDANGERED

Eldeki en iyi kanıtlar taksonun neslinin doğada tükenme riskinin çok yüksek olduğunu gösteriyor.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Araucaria araucana (Molina) K. Koch
Araucaria imbricata Pav.

İngilizce
Monkeypuzzle Tree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Araucaria: Şilide bir yerleşim adı olan Araucodan türetilmiştir; Araucodan anlamındadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Araucaria angustifolia
Brezilya Çamı

Araucaria heteropylla
ArokaryaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı