DDbtn
PicPath
";Sırp çançiçeği

Campanula poscharskyana

(Poscharsky çançiçeği)

Campanula poscharskyana [ Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez
10-15 cm boylanabilen, çok yıllık, yer örtücü, Türkiye için , otsu bir türdür. Yapraklar , en çok 4 cm çapta, çift testere dişli kenarlı ve uzun saplıdır. Çiçek kurulu , en çok 40 cm uzunlukta; huni şeklinde, 30–40 mm çapta; çanak dişler 7 mm uzunluk ve 3 mm genişliktedir.
Yeni gözlem bildirNezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
  • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul
    Ocak 2019 © Serdar Ölez
  • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul
    Ocak 2020 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Kuzey balkanlarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Campanulales
Campanulaceae
Campanula
Poscharskyana

Etimoloji

Campanula {Latince}: küçük çan.
Poscharskyana tür adı Gustav Adolf Poscharsky (1832-1914)`e ithafen adlandırılmıştır. Poscharsky Dresden/Alman eski baş başçıvanıdır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Campanula poscharskyana Degen
Sinonimler (Tam liste)

- Campanula poscharskyana
İngilizce

Serbian Bellflower

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı