DDbtn
PicPathAsparagus densiflorus

Çok çiçekli kuşkonmaz


Çok çiçekli kuşkonmaz - Asparagus densiflorus [ Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez

1 m kadar boylanabilen, Türkiye için [041#egzotik#] bir türdür. Gövdeler ± çok dallı dallanmış; dallar kabarık çizgili; yapraksı dallar 1-5`li demetlerde, [007#şeritsi#], 10-30 × 1.5-2.5 mm, yassı, dip kısmı dikensi mahmuzlu; mahmuz hafifçe [022#çengelsi#], 3-5 mm, odunsu, ana gövdede sivri, dallarda çok kısa ve küttür. Çiçeklenme yıl boyu; çiçek kurulu çok çiçekli [002#salkım #] veya [002#birleşik salkım#], 2-2.5 cm, yapraksı dallardan sonra gelişen; [026#brakte#] şeritsi, 2-5 mm; çiçek sapı ~2 mm, ortadan mafsallı; çiçekler [042#erdişi#]; [006#çiçek örtüsü#] beyaz, dilimler dikdörtgenimsi-yumurtamsı, ~2 mm; [006#ercik#] [006#çiçek örtüsü#]nden kısadır. Meyve üzümsü, kırmızı, 8-10 mm çapta, 1 veya 2 tohumludur.Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Asparagus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Detay/Diğer
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Asparagus densiflorus (Kunth) Jessop
Asparagopsis densiflora Kunth
Asparagus myriocladus Baker
Asparagus sarmentosus var. comatus Baker
Asparagus sarmentosus var. densiflorus (Kunth) Baker
Protasparagus densiflorus (Kunth) Oberm.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Flora of China | Vol. 24 Page 210

Subshrubs hermaphroditic. Stems ± climbing, branched, to 1 m; branches distinctly striate-ridged. Cladodes in fascicles of 1--5, linear, 1--3 cm × 1.5--2.5 mm, flat. Leaf spur spinescent; spine slightly hooked, 3--5 mm and sharp on main stems, very short and not sharp on branches, woody. Inflorescences developing after cladodes, solitary or paired, axillary, each a many-flowered raceme or panicle 2--2.5 cm; bracts linear, 2--5 mm. Pedicel ca. 2 mm, articulate at middle. Perianth white; segments oblong-ovate, ca. 2 mm. Stamens shorter than perianth; anthers minute. Berry red, 8--10 mm in diam., 1- or 2-seeded. Fl. throughout year. 2 n = 40, 60. Commonly cultivated and occasionally becoming naturalized [native to S Africa].

Yararlanılan ana kaynak
Asparagus densiflorus
Susan Mahr
University of Wisconsin / Madison / ABD

(İngilizce)

İleri okuma kaynağı

Densiflorus Latincede `kalabalık, birbirine yakın, yoğun` anlamlarına gelen densus kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen florum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yoğun çiçekli anlamındadır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı