DDbtn
PicPathCyclamen coum

Yersomunu


Yersomunu - Cyclamen coum [ Bilezikçi Çiftliği / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez ]
Bilezikçi Çiftliği / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez

20-25 cm boylanabilen, [028#yumru kök#]lü bir türdür. [028#Yumru kök#] genellikle en çok 3.5 cm çapta, basık - küremsi, [022#havlı#] yüzeylidir ve tabandan köklenir. Yapraklar [007#yuvarlağımsı veya genişçe yumurtamsı-kalpsi#], 2-5 x 2-5 cm boyutlarda, üst kısmı mat yeşil ve genellikle ebruli, tam kenarlı, bazen düzensiz olarak dişlidir ve çiçeklerden önce yapraklanır. Çiçeklenme Şubat-Mayıs ayları arasında; [006#taç#] soluk veya koyu kızılımsı mor, nadiren beyaz, loblar kulaksız, geriye bükülmüş, yuvarlağımsı veya genişçe yumurtamsı, 8-15 mm, [003#keskin uçlu#] veya [003#küt uçlu#], tam kenarlı veya nadiren biraz dişli, taban belirgin koyu düzensiz lekeli; leke küçük beyaz veya soluk pembe desenle çevrili; [006#boyuncuk#] gömülü veya kısaca dışa taşmıştır. Meyve sapı uç kısımdan zemberek gibi içe sarılıdır. Deniz seviyesi ile 2135 m yükseklikler arasında; kızıçam, göknar ve meşe-kayın orman altlarında, taşlık yamaçlarda çalı altlarında gelişim gösterir.Bilezikçi Çiftliği / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Primulales
            └—Primulaceae
              └—Cyclamen

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Detay/Diğer
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:132

Tuber small, generally less than 3,5 cm diam., strongly depressed-globose, pubescent, rooting from base. Leaves appearing in winter and early spring a little before flowers, suborbicular or broadly ovate-cordate, 2-5 cm long and almost as wide, dull green or usually variously marbled above, margins entire or sometimes irregularly toothed. Corolla pale or dark magenta, rarely white, lobes exauriculate, reflexed, suborbicular or broadly ovate, 8-15 mm, acute or obtuse, margins entire or rarely somewhat toothed, base marked with a conspicuous dark blotch surrounding a small white or pale pink eye. Style included or shortly exserted. Fruiting pedicel coiling from apex. Fl. 2-5. Pinus brutia, Abies and Quercus-Fagus lorest, under scrub on rocky hillsides, s.l.-2135 m. 1. Leaves orbicular. or suborbicular, entire or subentire; corolla lobes short, obtuse or rounded, usually less than 10 mm var. coum 1. Leaves broadly ovate-cordate, often acute or subacute and toothed; corolla lobes acute or subacute, 10-15 mm var. caucasicum

Yararlanılan ana kaynak


Cyclamen coum alttür/varyete tanı anahtarı

yapraklar genişçe yumurtamsı-kalpsi, sıklıkla keskin uçlu veya sivrimsi ve dişli; taç loblar keskin

var. caucasicum

yapraklar daire şeklinde veya yuvarlağımsı, tam kenarlı veya bütün kenarlı gibi; taç loblar kısa, kü

 
var. coum


Tanı anahtarı

Cyclamen tür adı Latincede `daire, çember, döngü` anlamına gelen cyclamīnos kelimesinden türetilmiştir; tür meyve saplarının olgunlukta zemberek gibi iç bükey kıvrılmasına işaret ettiği düşünülmektedir.

Coum eskiden Kilikya`da (bugünkü Adana çevresinde Roma İmparatorluğunun bir eyaleti) bir bölge olan Koa (Quwê)`ya atıfta bulunduğu düşünülmektedir; Koa Cyclamen coum`un doğal yaşam alanlarından biridir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cyclamen coum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı