DDbtn
PicPath
Lonicera fragrantissima

Kış hanımelisi


Lonicera fragrantissima [ Ocak 2020 - İzmir © Serdar Ölez ]
Ocak 2020 - İzmir © Serdar Ölez

2 m kadar boylanabilen, yaprak döken, çalı formlu bir türdür. Genç dallar sıklıkla geriye bükülmüş sert kıllı, kış tomurcukları bir çift [003#keskin uçlu#], kıkırdağımsı dış kabuklu ve zarsı iç kabukludur. Yaprak sapı 2-5 mm, [022#tüylü#]; yaprak ayası bazen dışa doğru soluk, değişken şekilli, [007#ters yumurtamsı veya yumurtamsı-mızraksı#], 3-8.5 × 1-4.5 cm, [022#tüysüz#], [022#havlı#] veya [022#tüylü#], taban [020#yüreğimsi-kamamsı#], kenar lar kirpikli veya tüysüz, bazen hafifçe kıvrık, [003#yuvarlağımsı veya sivri uçlu#]dur. Çiçeklenme Ocak-Nisan arasında; çiçek kurulu yeni sürgünlerin yaprak koltuklarında, çifter; çiçekler hoş kokulu; çiçek kümesi sapı 1-15 mm; [026#brakte#] mızraksı, 7-10 mm; [006#ovaryum#] çift, orta veya yukarıda birleşmiş, 1-3 mm; [006#çanak#] kupa gibi, tepesi kesik veya belirsiz loblu, bazen kirpikli; [006#taç#] iki dudaklı, beyaz-pembe, 1-1.5 cm, tüp 4-5 mm, iç kısmı yoğun [022#kısa havlı#]; üst dudak ~7 mm; alt dudak geriye doğru kıvrımlı, ~8 mm; [006#ercik#] ve [006#boyuncuk#] dışa taşmış; [006#sapçıklar#] düzensiz boyda; [006#boyuncuk#] [022#tüysüz#]dür. Çekirdeksiz/sulu/küçük meyve kırmızı, [007#dikdörtgenimsi#], ~1 cm; tohumlar kahverengi, hafifçe yassı, [007#dikdörtgenimsi#], ~3.5 mm ve sığ beneklidir.Ocak 2020 - İzmir © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Lonicera

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Tomurcuk

Yaprak

Diğer/Detay

Çiçek

Diğer/Detay

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lonicera fragrantissima Lindl. & Paxton
Xylosteon fragrantissimum (Lindl. & Paxton) Small

İngilizce
Sweet Breath Of Spring

Diğer adlandırmalar

Flora of China | Vol. 19 Page 628

郁香忍冬 yu xiang ren dong Shrubs, deciduous, to 2 m tall. Winter buds with a pair of acute, cartilaginous outer scales covering membranous inner scales. Young branches usually with reflexed bristles. Petiole 2-5 mm, hirsute; leaf blade sometimes paler abaxially, variable in shape, obovate or ovate to lanceolate, 3-8.5 × 1-4.5 cm, glabrous to pubescent or hirsute, base subcordate to cuneate, margin ciliate or subglabrous, sometimes slightly revolute, apex rounded to acuminate. Inflorescences axillary with paired flowers at base of new shoots; flowers fragrant, opening early in spring; peduncle 1-15 mm, glabrous to hirsute; bracts leaflike to lanceolate, 7-10 mm; bracteoles absent. Paired ovaries fused to middle or above, 1-3 mm. Calyx cupular, truncate or minutely lobed, sometimes ciliate, not constricted at base. Corolla bilabiate, white to pink, 1-1.5 cm, outside glabrous to hirsute; tube 4-5 mm, inside densely puberulent, shallowly gibbous toward base; upper lip ca. 7 mm, lobed to middle; lower lip recurved, ca. 8 mm. Stamens and style exserted from corolla tube; filaments unequal in length. Style glabrous. Berries red, oblong, ca. 1 cm, partly united; seeds brown, slightly compressed, oblong, ca. 3.5 mm, with shallow pits. Fl. Jan-Apr, fr. Apr-Jun. ● Forests, scrub; 100-2700 m. Anhui, Gansu, Guizhou, Hebei, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Sichuan, Zhejiang.

Yararlanılan ana kaynak

Lonicera cins adı Adam Lonitzer (1528–1586)`e ithafen adlandırılmıştır. Lonitzer bir Alman  botanikçidir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lonicera caucasica subsp. caucasica
Çakkana

Lonicera caucasica subsp. orientalis
Çakkana

Lonicera etrusca var. etrusca
Dokuzdon

Lonicera nitida
Küçük Yapraklı
Hanımeli

Lonicera sp.
HanımeliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı