DDbtn
PicPath
Kalanchoe blossfeldiana

Katmerli kalanço


Kalanchoe blossfeldiana [ Alaplı / Zonguldak - Şubat 2020 © Serdar Ölez ]
Alaplı / Zonguldak - Şubat 2020 © Serdar Ölez

40-50 cm boylanabilen, iç mekanlarda süs bitkisi olarak kullanılan, [041#egzotik#] bir sukulent türüdür. Yapraklar [007#eliptik-yumurtamsı veya dikdörtgenimsi-ıspatulamsı#], 3-10 cm uzunlukta, kenarlar küt dişli veya hemen hemen tam kenarlı, [003#küt uçlu#] veya hemen hemen [003#keskin uçlu#]dur. Çiçeklenme yıl boyu; çiçek kurulu [002#talkım#], yoğun, birleşik, [022#tüysüz#], [022#salgılı tüy#] bulunmayan; çiçek sapı 0.5-2 cm; çiçekler hoş kokulu; [006#çanak yapraklar#] yukarı doğru yükselen, üçgen biçimli - mızraksı, 4-10 mm; [006#taç#] yapraklar açık parlak kırmızı, silindirik, tüp yaklaşık 8 mm, loblar geniş-yayılı ve yaklaşık 4 mm uzunluktadır. Doğal yetişme ortamı Madagaskar adasında; deniz seviyesi ile 50 m yükseklikler arasında; döküntü alanlarda gelişim gösterir. Bu tanımlamanın ekinde verilen fotoğraflar Kalanchoe blossfeldiana bitkisinin kültüre alınmış `Calandiva` formudur.Alaplı / Zonguldak - Şubat 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Crassulaceae
              └—Kalanchoe

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay

Çiçek kurulu
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Kalanchoe blossfeldiana Poelln.
Kalanchoe globulifera var. coccinea H. Perrier

İngilizce
Madagascar Widow'S-Thrill

Diğer adlandırmalar

Flora of North America Vol: 8, Page: 158

Kalanchoe globulifera H. Perrier var. coccinea H. Perrier, Arch. Bot. Bull. Mens. 2: 26. 1928, not K. coccinea Welwitsch ex Oliver 1871 Plants glabrous. Stems 4-5 dm. Leaf blades elliptic to ovate or oblong-spatulate, 3-10 cm, margins crenate or almost entire, apex obtuse or nearly acute. Cymes dense, compound, glabrous, not glandular. Pedicels 0.5-2 cm. Flowers fragrant; sepals ascending, triangular-lanceolate, 4-10 mm; corolla scarlet, cylindric, tube ca. 8 mm, lobes wide-spreading, ca. 4 mm. 2n = 34, 68. Flowering year-round. Waste places; 0-50 m; introduced; Fla.; Indian Ocean Islands (Madagascar).

Yararlanılan ana kaynak


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Kalanchoe sp.
KalançoManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı