DDbtn
PicPath
Colocasia esculenta

Gölövez


Colocasia esculenta [ Anamur / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Anamur / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

Nişastalı kökleri yiyecek olarak tüketilen bir kültür bitkisidir. Yaprak sapı yeşil, sıklıkla uç kısmı eflatun, 30-80 (-180 ) cm; yaprak ayası yeşil-koyu yeşil veya dumanlı mavi-yeşil, sap bağlantısında genellikle kırmızı veya eflatun benekli, [007#kalkansı#], 17-70 x 10-40 cm; birincil yanal damarlar paralel, ikincil yanal damarlar [039#ağsı#]; [003#dikensi uçlu#]dur. Çiçeklenme geç baharda; [026#sıpata#] 20-35 cm; tüp yeşil; aya portakal rengi; [026#koçan#] 9-15 cm, tüpten 3 kat daha uzun; dişi çiçekler bezelye yeşili, [034#ovaryum 1 bölmeli#], [006#tohum taslağı#] 36-67; üreyimsiz çiçekler beyaz-soluk sarı; erkek çiçeklerin uç kısmı soluk portakal rengi, [006#ercik#] 3-6 adet ve [007#bitişik#]tir. Meyveler portakal rengi; tohumlar 1-1.5 mm boydadır. Deniz seviyesi ile 100 m yüksekliklerde; su boylarında, hendek, kanal ve diğer ıslak alanlarda gelişim gösterir.Anamur / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Arales
            └—Araceae
              └—Colocasia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Toprak altı

Yaprak
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Colocasia esculenta (L.) Schott
Alocasia illustris W.Bull
Arum colocasia L.
Caladium acre R.Br.
Leucocasia esculenta (L.) Nakai
Steudnera virosa (Roxb.) Prain

İngilizce
Coco Yam

Diğer adlandırmalar

Flora of North America Vol: 22

Corms underground, starchy; stolons elongate, with nodes produced at or near surface, spreading horizontally. Leaves: petiole green, often purple apically, 30--80(--180) cm, spongy and filled with air spaces; blade green to dark green or glaucous blue-green on adaxial surface, usually with red or purple spot at point of petiole attachment, peltate for 2.5--7 cm, 17--70 ´ 10--40 cm; primary lateral veins parallel, secondary lateral veins netted, forming collective vein between primary lateral veins; apex mucronate. Inflorescences: spathe 20--35 cm; tube green; blade orange outside and in, opening basally and reflexing apically at anthesis to expose spadix, more than 3 times longer than tube; spadix 9--15 cm. Flowers: pistillate flowers pea green, interspersed with white pistillodes; ovaries 1-locular; ovules 36--67; sterile flowers white to pale yellow; staminate flowers and sterile tip pale orange, stamens 3--6, connate. Fruits orange. Seeds 1--1.5 mm, not observed in flora area. 2n = 28, 42 (Old World). Flowering late spring--late fall. Usually forming large colonies along streams, ponds, ditches, canals, and other wet areas; 0--100 m; introduced; Ala., Fla., Ga., La., Miss., Tex.; Mexico; West Indies; Bermuda; Central America; South America; Asia; Africa; Indian Ocean Islands; Pacific Islands; Australia.

Yararlanılan ana kaynak


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı