DDbtn
PicPath
Glandularia canadensis

Bahçe minesi


Glandularia canadensis [ Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

30 cm boylanabilen, çok yıllık, Türkiye için [041#egzotik#], otsu bir türdür. Gövdeler tabandan çoklu, basit, dik, 4 köşeli ve yüzeyler [022#ülgerli#]dir. Yapraklar karşılıklı dizili, ~3 x 3 cm, yumurtamsı, [007#sığ tüysü bölmeli#], [022#havlı#], [003#keskin uçlu#]; sap ~2 cm uzunlukta ve [022#ülgerli#] dir. Çiçeklenme Mart-Kasım arasında; çiçek kurulu [002#başak#], terminal, yoğun çiçekli; [026#brakte#] [022#ülgerli#], mızraksı, dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey, 2 x 9 mm uzun; [006#taç#] simetrik, ucu genişleyen boru şeklinde, eflatunumsu, 2 cm uzunlukta, dış kısmı [022#salgılı tüylü#] [022#havlı#], içi [022#ülgerli#] ve uç kısma yakın [022#keçe tüylü#]; [006#taç#] loblar 5 adet, 5xx 7 mm [003#çentikli#], [022#tüysüz#];iki uzun iki kısa 4 [006#ercik#]li; [006#sapçıklar#] beyaz, 1 mm, [022#tüysüz#]; [006#başcık#] yeşilimsi; [006#boyuncuk#] 1.7 cm uzunlukta, [022#tüysüz#], yeşilimsi-beyaz, gömülü; [006#tepecik#] 2 loblu; [006#ovaryum#] yeşil, [022#tüysüz#], 4 loblu; çanak tüp 1.5 x 8 mm, dışı [022#ülgerli#] ve [022#salgılı tüylü#] [022#havlı#], içi [022#havlı#], 5 loblu, loblar eflatunumsu renktedir. Taşlık koruluklar, çakıllıklar, bozkırlar ve yol kenarlarında yetişir.Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Verbenaceae
              └—Glandularia

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay

Çiçek kurulu
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Glandularia canadensis (L.) Nutt.
Glandularia drummondii (Lindl.) Small
Glandularia lambertii (Sims) Small
Verbena canadensis (L.) Britton
Verbena canadensis (L.) Britton var. atroviolacea Dermen
Verbena canadensis (L.) Britton var. compacta Dermen
Verbena canadensis (L.) Britton var. drummondii (Lindl.) E.M. Baxter
Verbena canadensis (L.) Britton var. grandiflora (J.N. Haage & Schmidt) Moldenke
Verbena canadensis (L.) Britton var. lambertii (Sims) Thell.
Verbena lambertii Sims
Verbena ×oklahomensis Moldenke

İngilizce
Rose Mock Vervain

Diğer adlandırmalar


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı