DDbtn
PicPath
Abelia biflora

Abelya


Abelia biflora [ Tursan / O5 Otoyolu / Bolu - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Tursan / O5 Otoyolu / Bolu - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

2-3 m boylanabilen, yaprak döken, çalı formlu, [041#egzotik#] bir türdür. Yapraklar [007#yumurtamsı veya ters yumurtamsı-mızraksı#], 30-80 × 5-30 mm, damarlar boyunca sert tüylü, merkeze yakın bölgeler gençken seyrek [022#havlı#], eksenden uzaklaştıkça [022#tüysüz#], taban [020#kamamsı veya küt#], tam kenarlı veya 1-6 çift dişli kenarlı, [003#keskin veya sivri uçlu#]; yaprak sapı 4-7 mm ve seyrek [022#kıllı#]dır. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; çiçek durumu terminal, çift çiçekli (nadiren daha fazla); çiçek kümesi sapı 0-12 mm; çiçekler sapsız; [026#brakte#] 3, her bir [006#ovaryum#]un tabanında, 1-6 mm; [006#çanak yapraklar#] 4, yumurtamsı - mızraksı veya ters yumurtamsı; [006#taç#] beyaz, bazen uca doğru kırmızıya çalar, 4 loblu; [006#taç#] loblar daire şeklinde, tüpün 1/3 veya 1/5`ì kadar kadar uzun tüp; tüp iç kısmı [022#havlı#]; [006#ercik#] 4, iki uzun iki kısa; [006#ovaryum#] 8 mm, seyrek sert tüylü; [006#boyuncuk#] uzun, narin; [006#tepecik#] top başlıdır ve tüp şeklindeki taç yapıdan dışarı taşmamıştır. Meyvelenme Ağustos-Eylül ayları arasında; sert kabuklu meyve 1-1.5 cm boyda ve 4 kalıcı [006#çanak yaprak#]lıdır. 800-3700 m yükseklikler arasında; çalılıklar, ormanlar ve otlaklarda gelişim gösterirler.Tursan / O5 Otoyolu / Bolu - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Abelia

Taksonomi

Çiçek

Yaprak

Gövde

Genç dal

Genel görünüm

Diğer/Detay


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı