DDbtn
PicPath
Graptopetalum paraguayense

Graptopetalum

(Sedum weinbergii)

Graptopetalum paraguayense [ İç Mekan / Ankara - Mart 2020 © Figen Balamur Uğur ]
İç Mekan / Ankara - Mart 2020 © Figen Balamur Uğur

Evlerde sıklıkla sarkık formda ve süs bitkisi olarak kullanılan, Türkiye için [041#egzotik#] bir sukulent türüdür. Yapraklar yaklaşık 10 cm çaplı rozet dizilimli, üçgen biçimli, etli, sivri uçlu, yassı ve 1.5 x 6 cm boyutlardadır. Yaprak rengi yanardönerdir; kuru, sıcak ve güneşli ortamlarda pembemsi-sarımsı, gölge ve soğukta mavimsi-gri renktedir. Çiçeklenme bahar başlarında; çiçekler yıldız şeklinde, 5 [006#taç#] yapraklı, beyaz renkli ve üzerileri düzensiz kırmızı lekelidir. Anavatanı Meksika`da; kumluk alanlarda, kuru-orta nemli ve iyi drenajlı topraklarda, yarı gölgeli veya tam güneşli alanlarda doğal olarak yetişir. Doğal ortamında 60 cm boylanabilir ve 90 cm yaygınlığa ulaşabilir. Yaprak veya gövde daldırması ile çoğaltılabilir.İç Mekan / Ankara - Mart 2020 © Figen Balamur Uğur


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Crassulaceae
              └—Graptopetalum

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Tomurcuk

Yaprak

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Graptopetalum paraguayense (N.E.Br.) E.Walther
Byrnesia weinbergii Rose
Cotyledon paraguayensis N.E.Br.
Echeveria weinbergii T.B.Sheph.
Graptopetalum weinbergii (T.B.Sha...
Sedum weinbergii A.Berger

İngilizce
Ghost plant, Mother of pearl

Diğer adlandırmalar


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı