DDbtn
PicPath
Thlaspi perfoliatum

Giyle


Thlaspi perfoliatum [ Çayırhan / Nallıhan / Ankara - Mart 2019 © Serdar Ölez ]
Çayırhan / Nallıhan / Ankara - Mart 2019 © Serdar Ölez

5-20 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler basit, bir veya çok sayıda, bazen üst kısımları dallanmış ve [022#tüysüz#]dür. Dip yapraklar [007#yumurtamsı veya genişçe eliptik#], 0.3-2 cm × 2-10 mm, taban [020#kamamsı veya sipsivri#], tam kenarlı veya nadiren birkaç dişli; uç kısım [003#yuvarlağımsı#]; sap yaprakları [007#mızraksı veya dikdörtgenimsi-mızraksı#], sapı kavrayan/saran, tam kenarlı veya nadiren dişli ve az çok dumanlı yüzeylidir. Çiçeklenme Şubat-Mayıs ayları arasında; [006#taç yapraklar#] dikdörtgenimsi, [003#yuvarlağımsı uçlu#]dur. Meyve sapı yatay olarak yayılı, 4-8 mm; meyve kısa [034#karpel#]li [003#ters yüreksi uçlu#], 5-7 x 4-5 mm, uç girinti geniş ve sığ (sapsız veya kısa [006#boyuncuk#] dahil); [034#bölme#] 4-5 x 1.5-3 mm, asimetrik; tohumlar her [034#bölüm#]de 2-3 adet, altın-kahverengi, pürüzsüz ve yapışkandır. Deniz seviyesi ile 2570 m yükseklikler arasında; döküntü topraklarda veya tarım topraklarında zararlı ot olarak yetişir.Çayırhan / Nallıhan / Ankara - Mart 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Thlaspi

Taksonomi

Genel görünüm

Üst yaprak

Alt yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Thlaspi perfoliatum L.
Crucifera perfoliata (L.) E.H.L.Krause
Microthlaspi perfoliatum (L.) F.K.Mey.
Thlaspi erraticum Jord.
Thlaspi improperum Jord.
Thlaspi neglectum Crép.

Diğer adlandırmalar

Davis, 1965, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:1 Page; 333 ve Chinese Plant Names Page:42

Annual 5-20 cm, with one or several simple stems, sometimes branched above, glabrous. Basal leaves few, forming a loose rosette, lanceolate, petiolate, entire or slightly serrate. Cauline leaves lanceolate or oblong-lanceolate, amplexicaul, entire or occasionally toothed, ± glaucous. Inflorescence elongating in fruit. Petals oblong, rounded at apex. Fruiting pedicels horizontally spreading, 4-8 mm. Siliculae obcordate, 5-7 x 4-5 mm; apical sinus broad and shallow including the sessile or short style; septum 4-5 x 1,5-3 mm, oblique. Seeds 2-3 in loculus, golden brown, smooth, mucilaginous. Fl. 2-5. Weed of cultivation or waste ground, from nr. s.l.-2570 m. ------------------------------- Herbs annual, (3-)5-28(-40) cm tall, glabrous throughout, often glaucous. Stems erect, simple or branched basally or above. Petiole of basal leaves 0.5-1.3 cm; leaf blade ovate or broadly elliptic, 0.3-2(-2.7) cm × 2-10 mm, base cuneate or attenuate, margin entire or rarely obtusely few toothed, apex rounded. Middle cauline leaves sessile, ovate-cordate or suboblong, (1-)2-4(-5.5) × (0.2-)0.5-1.5(-2) cm, base cordate-amplexicaul, margin entire or repand, apex obtuse. Fruiting pedicels (2.5-)4-6(-8) cm, slender, divaricate, straight. Sepals ovate or oblong, (0.8-)1-1.5(-1.8) × 0.5-1 mm, not saccate, margin white. Petals white, spatulate or oblong, 1.5-2.5(-3) × 0.7-1.3 mm, apex rounded. Filaments 1-1.5 mm; anthers ovate, 0.1-0.2 mm. Ovules 4-10 per ovary. Fruit obovate or rarely suborbicular, 3-5.5(-7) × 3-4(-5.5) mm, base obtuse, apex deeply emarginate and apical notch 1-1.5 mm deep; wings 1-2 mm wide apically, much narrower at base; style absent or 0.1-0.3 mm. Seeds yellow-brown, ovoid, 0.9-1.3(-1.5) × 0.7-1(-1.2) mm, smooth. Fl. and fr. Apr-Jul. 2n = 14, 28, 42.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Thlaspi perfoliatum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Thlaspi arvense
Ekin DağarcığıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı