DDbtn
PicPathColchicum triphyllum

Öksüzali


Öksüzali - Colchicum triphyllum [ Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez ]
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez

15 cm boylanabilen, çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı 1.5-2.5 cm, küresel-elipsoidal arası formda, kırmızı-kahverengi renkte ince bir zarla kaplıdır. Yapraklar 3, nadiren 4 adet, çiçeklenme sırasında 3-5 cm uzunlukta ve 3-6 mm genişliktedir ve sivri uçludur. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek zarfı dilimleri (petaller) 25-32 mm, eflatun-pembe, uzunca oval formda; [027#sapçıklar#] en çok 11 mm uzunlukta; [027#başcık#]lar 2-4 mm uzunlukta, sarı veya eflatun-siyah renktedir. 900-2000 m yükseklikler arasında; kireçtaşı zeminli kuru meralar ve taşlık yamaçlarda gelişim gösterirler.Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Colchicum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Colchicum triphyllum Kunze
Colchicum ancyrense B.L.Burtt
Colchicum bulbocodioides M.Bieb.
Colchicum catacuzenium Heldr. ex Stef.
Colchicum clementei Graells
Fouha bulbocodioides Pomel

Diğer adlandırmalar

Disrtibution of Colchicum doerfheri, C.triphyllum and C.bivonae in Albenia | Sadik Malo & Lulëzim Shuka

Colchicum triphyllum is geophytes, perennial plant of the Colchicaceae family, Colchicum genus. It is a species that flower in the second half of March till the end of April. It has three leaves (rarely four) with a length of 3–5 cm and width 3–6 cm at flowering time, with pointed leaves which are present during flowering. In general, it has also one to six flowers with perianth segments 25–32 mm, purple to pink, stretched lengthwise to oval. The stamen filaments up to 11 mm long, whereas the anthers 2–4 mm, yellow or purple to black. The bulb 1.5–2.5 cm, spherical to ellipsoidal, covered by a red brown membrane (Fig. 1 D). Height of the plant 10–15 cm at flowering time. Height varies according to the soil depth in the limestone substrate where this species is localized.

Yararlanılan ana kaynak

Colchicum antik çağda Türkiye`nin Batı Karadeniz Bölgesi ve Gürcitan`ın bir bölgesini içine alan eski bir krallığın adı olan Colchis {Yunanca} kelimesinde türemiştir; yine bu isimle mitolojide Argonautların varış yerinden (Medea ve Altın Örtü) bahsedilmektedir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Colchicum triphyllum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Colchicum bornmuelleri
Şepart

Colchicum szovitsii
Katır çiğdemiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı