DDbtn
PicPath
Crocus chrysanthus

Sarı çiğdem


Crocus chrysanthus [ Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Mustafa Gökmen ]
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Mustafa Gökmen

10 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği zarsı veya köselemsi, tabanda halka halinde bölünmüş; halkalar tam kenarlı veya dişlidir. Yapraklar 3-5 adet, 0.5-2.5 mm genişliktedir; çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. Çiçeklenme Şubat-Nisan ayları arasında; çiçek tomurcuğu tabanındaki zarsı yaprak yok; [026#brakteol#] mevcut , genellikle [026#brakte#]den daha dar; [016#boyun#] sarı, [022#tüysüz#]; dilimler 1.5-3.5 x 0.5-1.1 cm, sarı veya portakalımsı sarı, dış kısmı bazen şeritli veya bronz veya eflatun renkle kaplı, nadiren krem-beyaz; [027#sapçıklar#] 3-6 mm, sarı, [022#tüysüz#]; [027#başcık#] 6-12 mm, sarı, bazen siyah dip loblu, nadiren uç kısımları tamamen siyah kenarlı; [016#tepecik#] 3 sarı-portakal rengi parçalıdır. Deniz seviyesi ile 2200 m yükseklikler arasında; açık yamaçlardaki çimenliklerde, seyrek kozalaklı koruluklarda ve çalılıklarda gelişim gösterirler.Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Iridaceae
              └—Crocus

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Toprak altı

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Crocus chrysanthus (Herb.) Herb.
Crocus annulatus var. chrysanthus Herb.
Crocus croceus K.Koch
Crocus skorpilii Velen.
Crocus sulphureus Griseb.

İngilizce
Snow crocus

Diğer adlandırmalar

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:419

Corm tunic membranous or coriaceous splitting into rings at base, rings entire or toothed. Leaves 3-5, synanthous, 0.5-2.5 mm broad. Prophyll absent. Bracteole present, usually much narrower than bract. Throat of perianth yellow, glabrous; segments 1.5-3.5 x 0.5-1.1 cm, yellow to orange-yellow, sometimes striped or suffused with bronze or purple outside, rarely creamy-white. Filaments 3-6 mm, yellow, glabrous; anthers 6-12 mm, yellow, sometimes with black basal lobes, rarely wholly black-edged before dehiscence. Style dividing into 3 slender or expanded yellow to orange branches. 2n =8, 10, 12, 14, 16, 20. Fl. 2-4. Open hillsides in short turf, sparse coniferous woods, scrub, s.l.-2200 m. Balkans, E. Romania.

Yararlanılan ana kaynak

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Crocus chrysanthus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Crocus ancyrensis
Ankara Çiğdemi

Crocus baytopiorum
Hanım çiğdemi

Crocus fleischeri
Taşlık çiğdemi

Crocus graveolens
Yel Çiğdemi

Crocus pallasii
GüzçimiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı