DDbtn
PicPath
Crocus baytopiorum

Hanım çiğdemi


Crocus baytopiorum [ Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez ]
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez

Türkiye için endemik, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği kaba [039#ağsı#] ve liflidir. Yapraklar 4-5 adet, 0.5-1.5 mm genişliktedir ve çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. Çiçek tomurcuğunun tabanında zarsı yaprak mevcuttur; [026#brakteol#] yok; [016#boyun#] beyaz ve [022#havlı#]; dilimler 2-3 x 0.8-1.2 cm, [003#küt uçlu#], soluk mavi ve daha koyu ince damarlı; [027#sapçıklar#] sarı, 3-5 mm ve [022#tüysüz#]; [027#başcık#] 1.1 cm, sarı; [016#boyuncuk#] sarı; [016#tepecik#] uca doğru kalınlaşan 3 parçalı, sarı veya portakal renklidir. 1300-2700 m yükseklikler arasında; seyrek kozalaklı ağaçlar koruluklarında, kireçtaşı döküntülerde gelişim gösterirler.Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Iridaceae
              └—Crocus

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Crocus baytopiorum B.Mat

Diğer adlandırmalar

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:416

Corm tunic coarsely reticulate-fibrous. Leaves 4-5, synanthous, 0.5-1.5 mm broad. Prophyll present. Bracteole absent. Throat of perianth white, pubescent; segments 2-3 x 0.8-1.2 cm, obtuse, pale blue with fine darker veining. Filaments yellow, 3-5 mm, glabrous; anthers 1.1 cm, yellow. Style yellow, dividing into 3 yellow or orange clavate branches. 2n = 28. Fl. 2-4. Limestone screes in sparse coniferous woods, 1300-2700 m. Endemic. E. Medit. element?

Yararlanılan ana kaynak

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Crocus baytopiorum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Crocus ancyrensis
Ankara Çiğdemi

Crocus chrysanthus
Sarı çiğdem

Crocus fleischeri
Taşlık çiğdemi

Crocus graveolens
Yel Çiğdemi

Crocus pallasii
GüzçimiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı