DDbtn
PicPath
Scilla bifolia

Orman sümbülü


Scilla bifolia [ Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez ]
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez

Çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı 0.-2 cm çapta; tabakalar kahverengi, tomurcuk kabuğu pembemsi veya beyazımsı renktedir. Yapraklar 2 adet, genişçe şeritsi, 7-19 cm x 3-15 mm boyutlarda ve dip kısmı genellikle kınlıdır. Çiçeklenme Şubat-Haziran ayları arasında; çiçek kurulu [002#salkım#], 1-15 çiçekli, çiçek dizilimi sıklıkla tek yönde; çiçek kurulu sapı yapraksız, tekil, dik, 5-28 cm; çiçek sapı dik veya yarı dik, alt çiçeklerde 5 cm`e kadar, üst daha kısa; [026#brakte#] yok veya yumurtamsı-mızraksı, 0.5-1 mm; çiçek örtüsü dilimleri parlak mavi, leylak rengi-mavi veya mavimsi-eflatun, 5-10 x 1.5-2.5 mm, yayılı; [006#sapçıklar#] tabanda 0.5-1 mm genişlikte; [006#ovaryum#] tabanı dar yumurta biçiminde veya küremsi, 2-3 mm çapta; [006#boyuncuk#] düz, 2-4.5 mm uzunluktadır. Tohumlar küremsi, ~ 2 mm çapta, kahverengi renkte; tohum göbeği düzensiz ve beyaz renktedir. 80-2400 m yükseklikler arasında; koruluklar, otlaklar, kireçtaşı kayalar ve karlı bölge yakınlarında yetişirler..Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Scilla

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Scilla bifolia L.
Adenoscilla bifolia (L.) Gren. & Godr.
Genlisa bifolia (L.) Raf.
Ornithogalum bifolium (L.) Neck.
Scilla nivalis Boiss.
Stellaris bifolia (L.) Moench

İngilizce
Two-leaf squill

Diğer adlandırmalar

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:216

Bulb 0.5-2 cm diam.; tunics brown, scales pinkish or whitish. Leaves 2 , broadly linear, 7-19 cm x3-15 mm, usually sheathing lower part of scape. Scape solitary, erect, 5-28 cm. Raceme 1-15-flowered, often subsecund; pedicels erect or suberect, lower to 5 cm, upper much shorter. Bracts absent or ovate-lanceolate, 0.5-1 mm. Perianth segments bright blue, lilac-blue or bluish-purple, 5-10 x 1.5-2.5 mm, spreading. Filaments 0.5-1 mm broad at base. Ovary obovoid or subglobose, 2-3 mm diam. Style straight, 2-4.5 mm. Seeds subglobose, c. 2 mm diam., brown with white irregular caruncle. 2n = 18,36. Fl. 2-6. Woods, grassland, limestone rocks, by snow, 80-2400 m. W., C. & S. Europe, C. & S. Russia, Crimea, Caucasia, Latakia. Medit. element?

Yararlanılan ana kaynak

Scilla {Latince}: sümbülcük, adasoğanı.

Bifolia Latincede `iki` anlamına gelen bi öneki ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; iki yapraklı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Scilla bifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı