DDbtn
PicPath
Oxalis triangularis

Süs yoncası

(Kelebek yoncası)

Oxalis triangularis [ İç Mekan / Ankara - Mart 2017 © Serdar Ölez ]
İç Mekan / Ankara - Mart 2017 © Serdar Ölez

Çok yıllık, rizomlu, Türkiye için [041#egzotik#], süs bitkisi olarak yetiştirilen, otsu bir türdür. Yapraklar sıklıkla çiçeklenme ile birlikte ve 3 yaprakçıklı birleşik; yaprak sapı 12–20 cm; yaprakçıklar koyu eflatun, sıklıkla açık menekşe rengi lekeli, [007#ters üçgenimsi#], (20–) 30–50 (–60) mm, uç kısım ortadan kertikli, yüzeyler [022#tüysüz#]dür. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında; çiçek kurulu [002#şemsiyemsi#], ( 1– ) 2–5 ( –9 ) çiçekli; çiçek kurulu sapı 15–35 cm, [022#tüysüz#]; çiçekler [033#heterositil#]; [006#çanak yapraklar#]ın uç kısım portakal rengi 2 küçük yumrulu; [006#taç yapraklar#] beyaz-pembemsi veya soluk eflatun ve 15–22 mm boydadır. Tohum kesesi (kapsül) yumurta biçimli - elipsoid, 12–18 mm ve [022#tüysüz#]dür. Deniz seviyesi ile 100 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş yerler alanlar ve bahçe kenarlarında yetişirler.İç Mekan / Ankara - Mart 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Oxalidaceae
              └—Oxalis

Taksonomi

Yaprak

Yaprakçık

Çiçek

Çiçek kurulu

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Oxalis triangularis A. St.-Hil.
Acetosella palustris (A. St.-Hil.) Kuntze
Oxalis delta Vell.
Oxalis palustris A. St.-Hil.
Oxalis tenuis R. Knuth
Oxalis vernalis Fredr. ex Norlind

Diğer adlandırmalar

Oxalis Latincede `ekşi` anlamına gelen oxus kelimesinden türetilmiştir; cins adı 17.yy başlarında, yapraklarındaki keskin tada atfen verilmiştir.

Triangularis {Latince}: üçgen, üç açıdan oluşan.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Oxalis articulata
Pembe ekşiyonca

Oxalis corniculata
Sarı Ekşiyonca

Oxalis pes-caprae
Koca ekşiyonca

Oxalis spp.
EkşiyoncalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı