DDbtn
PicPath
Hypecoum procumbens

Yavruağzı


Hypecoum procumbens [ Burgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen ]
Burgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen

5-30 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tek noktadan çok sayıda, yüzükoyun veya yukarı doğru yükselen formda, tüysüz veya [022#tüysüz#]dür. Yapraklar dumanlı, [007#çift derin tüysü#] formda, bölmeler şeritsi - mızraksı formdadır. Çiçeklenme Mart-Haziran ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] yumurtamsı - mızraksı, uç kısıma doğru sıklıkla küçük dişli; dış [006#taç yapraklar#] 2 adet, 8-12 x 5-7 mm sarı, sığ 3 loblu, dışta kalan iki lob ortadakinden daha küçük; iç [006#taç yapraklar#] 2 adet, derin 3 loblu, 6-8 mm x 2-3 mm, orta lob kenarları saçaklı ve ıspatula biçimli, dışta kalan loblar eliptik -dikdörtgenimsi formdadır. Meyve şeritsi veya dikdörtgenimsi, dik, boğumlu, kıvrımlı, boylamasına çizgili, 4-6 cm x 3-5 mm; tohumlar küçük, kahverengimsi, böbrek şeklinde ve ~ 2 x 1.5 mm boyutlardadır. Deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında; döküntü alanlar, deniz ve su kenarlarında gelişirler.Burgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Fumariaceae
              └—Hypecoum

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Hypecoum procumbens L.
Chiazospermum pendulum Bernh. ex Edgew.
Hypecoum ponticum Velen.

Diğer adlandırmalar

Davis, 1965, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:1 Page; 236
ve Flora of Pakistan, Page 27

Stems many from the crown, decumbent to ascending. Leaves glaucous, 2 x pinnatisect, the laciniae linear to linear-lanceolate. Sepals ovate to ovate-lanceolate, often denticulate near the apex. Petals yellow, the outer two weakly trilobed, with the outer lobes smaller than the median. Fruits borne on erect, usually unthickened pedicels. Lomentum curved, longitudinally striate, 4-6 cm. Fl. 3-6. Waste places, sea-shores, s.I.-300 m. Throughout the Mediterranean area, N. Iraq, Syrian Desert. Medit. element.

Yararlanılan ana kaynak


Hypecoum procumbens alttürleri

subsp. atropunctatum | Düğmecik

subsp. procumbens | Yavruağzı


Tanı anahtarı

Procumbens Latincede `önde, önden` anlamına gelen pro öneki ile `yatmak, serilmek` anlamına gelen cumbere kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; sıklıkla bitkinin gövde yapısının yere serili, yayılı olduğunu işaret eder. 


Etimoloji

Bu kaynaklar Hypecoum procumbens hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı