DDbtn
PicPath
";Yavruağzı

Hypecoum procumbens


Hypecoum procumbens [ Burgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen ]
Burgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen
5-30 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tek noktadan çok sayıda, yüzükoyun veya yukarı doğru yükselen formda, tüysüz veya dür. Yapraklar dumanlı, formda, bölmeler şeritsi - mızraksı formdadır. Çiçeklenme Mart-Haziran ayları arasında; yumurtamsı - mızraksı, uç kısıma doğru sıklıkla küçük dişli; dış 2 adet, 8-12 x 5-7 mm sarı, sığ 3 loblu, dışta kalan iki lob ortadakinden daha küçük; iç 2 adet, derin 3 loblu, 6-8 mm x 2-3 mm, orta lob kenarları saçaklı ve ıspatula biçimli, dışta kalan loblar eliptik -dikdörtgenimsi formdadır. Meyve şeritsi veya dikdörtgenimsi, dik, boğumlu, kıvrımlı, boylamasına çizgili, 4-6 cm x 3-5 mm; tohumlar küçük, kahverengimsi, böbrek şeklinde ve ~ 2 x 1.5 mm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirBurgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller
Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Burgazada / İstanbul
  Mart 2020 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında; döküntü alanlar, deniz ve su kenarlarında gelişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Papaverales
Fumariaceae
Hypecoum
Procumbens

Etimoloji

Procumbens Latincede `önde, önden` anlamına gelen pro öneki ile `yatmak, serilmek` anlamına gelen cumbere kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; sıklıkla bitkinin gövde yapısının yere serili, yayılı olduğunu işaret eder.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Hypecoum procumbens L.
Sinonimler (Tam liste)

- Chiazospermum pendulum Bernh. ex Edgew.
- Hypecoum ponticum Velen.

Kaynaklar

 1. Davis, 1965, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:1 Page; 236
  ve Flora of Pakistan, Page 27
 2. Listelenen kaynaklar Hypecoum procumbens hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı