DDbtn
PicPath
Tussilago farfara

Öksürükotu


Tussilago farfara [ Eymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez

5-10 cm boylanabilen, çok yıllık, yumru köklü, otsu bir türdür. Gövdeler yoğun beyaz [022#yünsü#] tüylü; kök kahverengi renktedir. Üst yapraklar tomurcuk kabuğu gibi, [007#mızraksı#], almaşık dizili, sapsız, eflatun-menekşe renkli ve [026#brakte#]li; dip yapraklar çiçek gelişiminden sonra belirir ve 5-15 cm saplı, beyaz [022#yünsü#] tüylü, [007#dairemsi-kalpsi#], 3-12 × 3-14 cm, eksenden uzaklaştıkça yoğun beyaz [022#kaba tüylü#], elsi [039#ağsı#] damarlı, kenarlar dalgalı ve düzensiz dişlidir. Çiçekler terminal, [001#kapitulum#], 2.5-3 cm çapta, sarkık (veya başı eğik); [001#involukrum#] çan şeklinde, meyvelenme sırasında 1.5-1.8 cm; [001#filariler#] 1 veya 2 sıralı, şeritsi, beyaz [022#ülgerli#], [022#çıplak#], veya bazen siyah [022#salgılı tüylü#], [003#küt uçlu#], sıklıkla eflatuna çalar renkte; dilsi çiçekçikler dişi, çok sıralı, sarı, ışınsal, [001#tepecik#] 2 parçalı; [001#tüpsü çiçekçikler#] birkaç adet, işlevsel olarak erkek, [001#taç#] borumsu, 5 loblu, başcık tabanda oksu, [001#tepecik#] top başlıdır ve genellikle üreyimsizdir. Sert kabuklu meyveler silindirik, 3-4 mm uzunlukta; [001#pappus#] beyaz ve 1-1.5 cm uzunluktadır. 600-3400 m yükseklikler arasında; ıslak alanlar, orman altları ve vadilerde gelişim gösterirler.Eymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tussilago

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Tomurcuk

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Tussilago farfara L.

İngilizce
Coltsfoot

Diğer adlandırmalar

Flora of China | Vol. 20-21 Page 461

Plants perennial. Rhizomes long creeping, subterranean, brown. Fruiting stems 5-10 cm tall, densely white lanate, with scale-shaped alternate purple-violet bracteate leaves. Basal leaves appearing after anthesis, long petiolate; petiole 5-15 cm, white lanate; blade orbicular-cordate, 3-12 × 3-14 cm, abaxially densely white tomentose, palmately reticulate veined, margin undulate, unequally toothed. Capitula solitary, terminal, 2.5-3 cm in diam., nodding (or drooping) before and after anthesis. Involucres campanulate, 1.5-1.8 cm at fruiting; phyllaries 1- or 2-seriate, linear, white villous, glabrate, sometimes black glandular hairy, apically obtuse, often purple tinged. Ray florets female, many seriate, yellow, radiate; stigma 2-fid. Disk florets few, functionally male; corolla tubular, 5-lobed; anthers sagittate at base; stigma capitate, usually sterile. Achenes cylindric, 3-4 mm. Pappus white, 1-1.5 cm. Wet places, forest understories, valleys; 600-3400 m. Anhui, Gansu, Guizhou, Hebei, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Jilin, Nei Mongol, Ningxia, Shaanxi, Shanxi, Sichuan, Xinjiang, Xizang, Yunnan, Zhejiang [India, Nepal, Pakistan, Russia; N Africa, SW Asia, W Europe]. The immature capitula and leaves of Tussilago farfara are used medicinally for relieving coughs and improving breathing; the plants are also used as honey plants and are widely cultivated in medicinal gardens in China.

Yararlanılan ana kaynak

Tussilago Latincede `öksürük` anlamına gelen tussis kelimesinden türetilmiştir; geçmişte halk tıbbında öksürükleri tedavi etmek için kurutulmuş yaprakların sigara yapılarak içildiğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tussilago farfara hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı