DDbtn
PicPath
Gagea reticulata

Ağ yıldızı


Gagea reticulata [ Eymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez

15 cm kadar boylanabilen, soğanlı bir türdür. Soğanlar lifli gömlekli ve 1-5 cm borumsu [039#ağsı#] tuniklidir, kökler kalınlaşmaz genellikle toplu yoğun püsküller halindedir; sıklıkla kısa [027#kök filizi#] verirler. Dip yaprak sadece 1 adet, hemen hemen şeritsi, ~1 mm genişliktedir ve çiçek kurulunun boyundan daha uzundur. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek durumu [002#şemsiyemsi#], 4-12 cm boyda; sap yaprakları 3-5 adet, çevresel dizili, şeritsi, en alttaki çiçeklerden uzun; çiçekler 2-5 adet; çiçek sapı 1.5-6 cm, narin, gevrek tüylü, çiçek kurulu sapına eşit veya daha uzunca; [006#çiçek örtüsü#] dilimlerinin iç kısmı sarı, dışı yeşil, şeritsi-mızraksı, 15-20 x 2-3 mm ve [003#sivri uçlu#]dur. Kapsül küresel, [006#çiçek örtüsü#] dilimlerinden daha kısadır. 450-1000 m yükseklikler arasında; kuru bozkırlar, nadas tarlaları ve yol kenarlarında gelişim gösterirler.Eymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Gagea

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:315

Bulbs with a fibrous tunic and a 1-5 cm tubular reticulate sheath, without thickened roots, usually aggregated into dense tufts, often with short stolons. Basal leaf 1, narrowly linear, to 1 mm broad, exceeding inflorescence. Inflorescence umbellate, 4-12 cm. Cauline leaves 3-5,whorled, linear, lowest exceeding flowers. Flowers 2-5. Pedice1s 1.5-6 cm, slender, with crisped hairs, equalling or longer than scape. Perianth segments yellow inside, green outside, linear-lanceolate, 15-20 x 2-3 mm, acuminate. Capsule spherical, shorter than perianth segments. Fl. 3-4. Dry steppe, fallow fields, roadsides, 450-1000 m. N. Africa, Arabia, Syria, Iran, Caucasia, Turkestan. Ir.-Tur. element.

Yararlanılan ana kaynak

Gagea cins adı Sir Thomas Gage (1781 - 1820)`e ithafen adlandırılmıştır; Gage bir İngiliz doğa bilimcidir.

Reticulata {Latince}: ağsı, ağ şeklinde.


Etimoloji

Bu kaynaklar Gagea reticulata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Gagea sp.
Sarıyıldız

Citrus Reticulata
Mandalina AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı