DDbtn
PicPath
Lamium album

Kovanlık


Lamium album [ Eğriova Yaylası / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Eğriova Yaylası / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez

17-60 cm veya nadiren daha fazla boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik veya yukarı doğru yükselir şekilde, belirgin dört köşeli, [022#tüysüz#] veya [022#cılız tüylü#], sıklıkla eflatunumsu renklidir ve [028#sitalonlar#] ile toprak yüzeyinde yayılır. Yapraklar genişçe [007#yumurtamsı#], 10-60 x 10-50 mm, [003#küt veya keskin uçlu#], [020#kulaksı veya kesik#] tabanlı, kaba küt dişli veya çift dişli, [022#havlı, cılız tüylü veya neredeyse tüysüz#], eser miktarda [022#salgılı tüylü#]dür; yaprak sapı 10-45 mm boydadır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; [026#brakte#] mızraksı-yumurtamsı; çiçek kuruları halka dizilimli; her gövdede 2-8 kurullu; kurullar 8-10 çiçekli; [026#brakteol#] 1-7 mm; [004#çanak#] 9-15 mm, dişler 4-8.5 mm, tüp boyuna eşit veya hafifçe daha uzun, kirpikli-sert kıllı; [004#taç#] beyaz, 20-27 mm, tüp 6.5-16 mm, [004#üst dudak#] 9-18 mm, tam kenarlı; [004#alt dudak#] 4.5-10 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, 2.8-3.3 x 1.6 mm, koyu kahverengi veya grimsi-kahverengi renktedir. 990-3100 m yükseklikler arasında; göknar orman altları, meşelikler, taşlık yamaçlar ve su kenarlarında gelişim gösterirler.Eğriova Yaylası / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Lamium

Taksonomi

Çiçek

Çiçek kurulu

Diğer/Detay

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Lamium album L.

İngilizce
White Deadnettle

Diğer adlandırmalar


Lamium album alttürleri

subsp. album | Balıcak

subsp. crinitum | Kovanlık


Tanı anahtarı

Lamium cins adı Latincede `ağzı açık` anlamına gelen lamia kelimesinden türetilmiştir; cinsin çiçeklerinin şeklini işaret eder.

Album Latincede `beyaz` anlamına gelen albus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Lamium album hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lamium orientale
Doğu Ballıbaba

Viscum album
ÖkseotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı