DDbtn
PicPath
Vicia cracca

Kuş fiği


Vicia cracca [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez

40-150 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tırmanıcı veya yere yayılı, [022#tüylü#] nadiren yoğun gri-beyaz [022#ülgerli#] veya tüysüzdür. Yapraklar çift sayıda yaprakçıklı tüysü birleşik; [005#stipül#] yarı-oksu; yaprakçıklar 5-12 çift, [007#şeritsi, şeritsi-mızraksı veya dikdörtgenimsi#], 11-30 × 2-4 mm, tam kenarlı, [003#yuvarlağımsı, dikensi veya keskin uçlu#]; [047#sülük#] 2 veya 3 adettir ve dallanmıştır. Çiçeklenme Nisan-Eylül ayları arasında; salkım neredeyse yaprak kadar, 10-40 çiçekli; çiçekler çanak çan şeklinde; [015#taç#] pembe, mavi-eflatun veya eflatun-kırmızı, 8-13 mm uzunlukta; [015#bayrakçık#] keman şekilli, [015#kanat#]lara eşit, [015#kayıkçık#]tan uzunca; [006#ovaryum#] saplı; [034#tohum taslağı#] 4-7 adettir. Meyvelenme Mayıs-Ekim arası; baklamsı meyve dikdörtgenimsi, 20-25 × 5 mm, uç kısım gagalı; tohumlar 3-6 adettir. 4200 m`den daha alt kesimlerde; orman kenarları, çalılıklar, yamaçlar, vadiler, otlaklar, yol ve su kenarlarında gelişim gösterirler.Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Vicia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Çiçek kurulu

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Vicia cracca L.

İngilizce
Bird Vetch

Diğer adlandırmalar

Flora of China | Vol. 10 Page 561, 562, 563

Herbs perennial, 40-150 cm tall. Stem climbing or trailing, hairy (sometimes densely gray-white villous) or gla­brescent. Leaves paripinnate; stipules semihastate; leaflets 5-12-paired, linear, linear-lanceolate, or oblong, 11-30 × 2-4 mm, margin entire, apex rounded or acute, mucronate; lateral veins sparse, not obvious; tendril 2- or 3-branched. Raceme sub­equaling leaf, 10-40-flowered. Calyx campanulate. Corolla pur­ple, blue-purple, or purple-red, 8-13(-15) mm; standard violin-shaped, equaling wings and longer than keel, limb (distal part) of standard subequaling claw (proximal part). Ovary stalked; ovules 4-7. Legume oblong or oblong-rhomboid, 20-25 × ca. 5 mm, apex beaked. Seeds 3-6. Fl. (Dec), Apr-Sep, fr. May-Oct. 2n = 12, 14, 21, 22, 24, 28. Forest margins, thickets, scrub, hill slopes, valleys, grasslands, meadows, streamsides, wet sandy land, alluvium, fields, roadsides; be­low 4200 m.

Yararlanılan ana kaynak

Vicia {Latince}: burçak, küşne tohumu.

Cracca Latincede tüm baklagiller için kullanılan ortak bir adlandırmadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Vicia cracca hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Vicia hybrida
Melez bakla

Vicia villosa
Yalancı Tüylü FiğManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı