DDbtn
PicPathCallistemon spp.

Fırça Çalısı

(Fırça ağacı, At Kuyruğu, Şişe Fırçası Ağacı)

Fırça Çalısı - Callistemon spp. [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Avustralya kökenli, 8 m boylanabilen, herdem yeşil, çalı veya ağaççık formlu odunsu bir süs bitkisidir. Dallar gençken [022#ülgerli#]dir. Yapraklar ardışık dizili, düz-yuvarlak, [007#mızraksı veya ters mızraksı#], 0.3-1 x 3-5 cm, tam kenarlı, [003#keskin uçlu#], bazen [003#sivri uçlu#], koyu yeşil renkte, hafif [022#tüylü#] ve neredeyse sapsızdır. Çiçek durumu [002#başak#], başlangıçta terminal, sonraları ana eksenden filiz geliştiren; çiçekler 5 parçalı; [036#hipantiyum#] testi veya çan şeklinde; [006#çanak yapraklar#] dairesel; [006#taç yapraklar#] dairesel, [006#çanak yapraklar#]dan daha uzun;[006#ercik#]ler çok sayıda, serbest veya nadiren tabanda birarada; [006#sapçıklar#] genellikle [022#tüysüz#], 4 cm`ye kadar uzun; [027#başcık oynak#]; [006#ovaryum#] 3 veya 4 [034#birleşik karpelli#], [032#ortadurumlu#]; [006#tepecik#] küresel başlıdır. Meyve odunsu kapsül, 3-4 bölmeli, sıklıkla gövde üzerinde kalıcı ve yıllarla büyüyen; tohumlar çok sayıdadır. Çok kolay melezlenebildiğinden tür/alt tür/varyete teşhisi oldukça zordur.Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Myrtaceae
              └—Callistemon

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Metinde geçen terimler (9)
Callistemon tür tanımlama anahtarı
(İngilizce)

İleri okuma kaynağı

Callistemon cins adı Yunancada `güzel` anlamına gelen kalli kelimesi ile `ercik` anlamına gelen stemon kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin uzun ve gösterişli erciklerine işaret eder anlamındadır.

ssp. İngilizcede 'türler, türleri' anlamına gelen species kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı