Dağ turnagagası

Geranium pyrenaicum


15-50 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler kısa ve sıklıkla yaygın uzun salgısız tüylüdür. Dip yapraklar dilimli; dilimler 2/3 derinlikte, kamamsı formda, , kısaca uç kısımlar uçları küt dişli 2-3 alt dilime daha ayrılmıştır. Çiçeklenme Mayıs-temmuz ayları arasında; çiçek sapı , meyve zamanı aşağı bükük; yumurtamsı - dikdörtgenimsi, 4.5-5 mm, ± ve kenarlara doğru sıklıkla , kılçık 0.1-0.3 mm; derin , 8-10 mm, leylak rengi veya nadiren beyaz renktedir. kırışıksız, basık ; tohumlar pürüzsüz yüzeylidir.
Yeni gözlem bildirKıbrıs / Mamak / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

50-2400 m yükseklikler arasında; koruluklarçayırlıklartoprak yığınlarıtaşlık yamaçlar ve su boylarında doğal olarak gelişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Geranium pyrenaicum Burm. f.
İngilizce

Hedgerow Geranium

Etimoloji ve kısaltmalar

Geranium Yunancada `turna, boynunu turna gibi uzatmış` anlamına gelen geranos kelimesinden türetilmiştir. Pyrenaicum adlandırması ilk tür örneğinin Pirene Dağlarında bulunduğuna veya türün bu bölgede yoğun olarak görülmesine atıfta bulunur; Pirene Dağları İspanya ve Fransa arasında sınır çizgisi oluşturan sıra dağlardır.

Kaynaklar

 1. Bakis, Y., Babac, M. T., & Uslu, E. (2011) "Updates and improvements of Turkish Plants Data Service (TÜBİVES)" In Health Informatics and Bioinformatics (HIBIT), 2011 6th International Symposium on (pp. 136-140). IEEE. [PDF]
 2. Babac, M. T. (2004) "Possibility of an information system on plants of South-West Asia with particular reference to the Turkish Plants Data Service (TÜBİVES)" Turk J Bot, 28, 119-127. [PDF]
 3. Listelenen kaynaklar Geranium pyrenaicum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm