Fırat nakılı

Silene pruinosa


10-50 cm arasında boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, yüzeyleri dür. Yapraklar , tek damarlı, yoğun , sıklıkla grimsi renktedir ve yaprak koltuklarında üreyimsiz yoktur. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında, seyrek kurullarda; 11-16 mm boyda, yüzeyi , bazen , damarlar belirgin ve meyve durumunda dip kısmı sıkıca daralmış durumda; krem-yeşilimsi renkte, üst geniş kenarı derin iki parçalı, parçalar şeritsi-dikdörtgenimsi; lar ve 4-8 mm uzunluktadır. Kapsül meyve yumurta biçimli veya dikdörtgenimsi formdadır.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

100-2100 m yükseklikler aarasında, döküntü alanlar, toprak yığınları, yamaçlar ve tarım topraklarında gelişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Silene pruinosa Boiss.
Sinonimler

- Silene supina subsp. pruinosa Chowdhuri
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Silene Yunan mitolojisinde Orman Tanrısına verilen ismin dişil halidir. Pruinosa Latincede `don ile kaplı` anlamına gelen pruinatus kelimesinden türetilmiştir; bir yüzey üzerindeki puslu/unsu görüntüye işaret ediyor olabilir. Standart yazar kısaltması olan Boiss. kısaltması İsviçreli botanikçi, kaşif ve matematikçi Pierre Edmond Boissier´in (1810-1885) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. Adlandırmada kullanılan Fırat ismi 1998 yılından bu yana (2021) Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen Ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Araştırma Görevlisi olarak görev yapan ve Türkiye´de birçok bitkinin ilk yayınlarını yapan botanikçi Mehmet Fırat´ın türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis, P. H. (1967). Flora of Turkey and the east Aegean islands Vol:2. Edinburgh University Press.
 2. Silene pruinosa Boiss. — The plant list. (n.d.). Home — The Plant List. https://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/tro-6303135
 3. Listelenen kaynaklar Silene pruinosa hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm