DDbtn
PicPath
";Gariplerurganı

Periploca graeca


Periploca graeca [ Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
12-15 m boylanabilen, sürgün uzunluğu 30 m'ye kadar ulaşabilen, yaprak döken, sarılıcı, odunsu bir türdür. Yaşlı dallar kahverengimsi ve dir. Yapraklar , nadiren , 4-10 x 35 cm boyutlarda, , taban dir. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulu , 15 cm uzunlukta ve 3-15 çiçekli; çiçekler 20-25 mm çapta; loblar ~ 10 x 2-3 mm, eflatunumsu-menekşe rengi, dikdörtgenimsi, , üst yüzey ince ve kısa tüylerle kaplı, tabanda 2-3 mm çapta beyaz, eliptik, lekeli, alt yüzey yeşilimsi ve ; dilimler menekşe rengi, ipliksi ve ± dür. Folikül meyve 6-9 cm x 5-7 mmboyutlarda, silindirik, yay gibi bükülmüştür ve uç kısmından diğer foliküle hafifçe bitişiktir.
Yeni gözlem bildirYenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


GörsellerGözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Yenice / Karabük
    Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1200 m yükseklikler arasında; nemli yaprak döken ormanlar, çalılıklar, dere kenarları ve nadiren kayalık alanlarda yetişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Gentianales
Asclepiadaceae
Periploca
Graeca

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Periploca graeca L.
Sinonimler (Tam liste)

- Periploca graeca
İngilizce

Silkvine

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı