DDbtn
PicPath
";Mor kargaotu

Lysimachia atropurpurea


Lysimachia atropurpurea [ Dereli / Beypazarı /Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen ]
Dereli / Beypazarı /Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
20-65 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik ve± yoğun -dür. Yapraklar almaşık dizili, sapsız; yaprak ayası 30-110 x 4-15 mm boyutlarda, , kenarlar dalgalı veya değil, yüzeyi kırmızımsı salgı bezleri ile noktalı gibidir. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçekler sapsız, terminal kurullarda; 2.5-5.5 mm uzunlukta; çanak loblar şeritsi-mızraksı, -, yüzeyi kırmızımsı salgı bezleri ile noktalı gibi, 3.2-7.5 x 1.1-1.5 mm; koyu eflatun, , loblar dikdörtgenimsi-ispatula biçimli, 5.5-7.5 x 1.3-1.6 mm boyutlarda; ler tan daha uzuncadır. Kapsül meyve 4-5 mm çapta, , yüzeyi kırmızımsı salgı bezleri ile noktalı gibidir.
Yeni gözlem bildirDereli / Beypazarı /Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller
Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Dereli / Beypazarı /Ankara
    Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arasında; makilikler, açık taşlık alanlar, tarlalar ve yol kenarlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Primulales
Primulaceae
Lysimachia
Atropurpurea

Etimoloji

Lysimachia cins adı M.Ö. 309-308 yıllarında, Büyük İskender’in komutanlarından Lysimakhos tarafından Gelibolu Yarımadası'nda kurulan Lysimakheia şehrine atıfta bulunmaktadır.
Atropurpurea Latincede `siyah` anlamına gelen ater kelimesi ile `pembe` anlamına gelen purpurea kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; çiçeklerin rengine işaret etmektedir.


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.