Tarla menekşesi

Viola arvensis


5-50 cm boylanabilen, tek yıllık veya iki yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik veya yukarı doğru yükselen, basit veya tabandan dallanmış ve yüzeyi çok seyrek dır. yapraksı, 2-40 mm uzunlukta, tüysü parçalı, uç parça en geniş, yanal parçalar -hemen hemen ; yapraklar 0.5-6.5 × 0.2-2.2 cm, özellikle kenarlar ve damarlar boyunca kenar ve boyunca seyrek , kenarlar küt veya testere dişli; alt yapraklar , taban , sap yapraklara eşit veya daha uzun; orta yapraklar veya , taban , yaprak sapı kısa; üst yapraklar ve belli belirsiz saplıdır. Çiçeklenme Nisan-Eylül ayları arasında; çiçekler birkaç veya birçok; çiçek sapı 2.5-11 cm, ; ler 2 tane, mızraksı; dikdörtgenimsi-mızraksı, 4-15 mm, ; dip lar 1-4 mm, düzensiz dişli; huni biçimli; sarı veya fildişi rengi, dan daha kısa veya hemen hemen eşit, 6-14 mm, üsttekiler soluk, alttaki mahmuz dahil 5.5-14 mm; mahmuz 1-4 mm uzunlukta ve düzdür. Meyvelenme Haziran-Eylül ayları arasında; kapsül meyve 6-10 mm; tohumlar dikdörtgenimsi-yumurtamsı, 1.5-1.8 mm boydadır.
Yeni gözlem bildirDereli / Beypazarı /Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

0-3000 m yükseklikler arasında; terkedilmiş tarlalar, yol kenarları ve çayırlıklarda doğal olarak yetişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Viola arvensis Murray
Sinonimler

- Viola arvensis
- Viola tricolor var. arvensis
- diğer sinonimler...
İngilizce

European Field Pansy

Etimoloji ve kısaltmalar

Viola Latincede bugün `menekşe rengi` olarak bilinen violet kelimesinden türetilmiştir. Arvensis {Latince}: tarla, tarladan.

Kaynaklar

 1. Viola arvensis in flora of China @ efloras.org. (n.d.). eFloras.org Home. https://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=242417461
 2. Listelenen kaynaklar Viola arvensis hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm