Acem Borusu

Campsis radicans

(Borazan çiçeği, Trompet çiçeği)

Portakal-kırmızısı ve değişik renkli çiçekleri ile gösterişli tırmanıcı bitkilerdir. Geniş alanlarda duvar, çardak, çit ve parmaklıkların yeşillendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca çıplak gövdeli ağaçların gövdelerini acem borusu ile sardırmak mümkündür. Borazan ve Trompet çiçeği olarak da bilinen bu bitki, yaz ortasına doğru çiçeklenerek uzun süreli çiçekli kalır. 
Yeni gözlem bildirODTÜ Çamlık Sitesi / Ankara - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


Morfoloji

Gövde 9 m'ye kadar sarılıcı, tırmanıcı formda gelişebilir. Yapraklar karşılıklı dizili, tüysü birleşik yapıdadır; yaprakçıklar 5-13 adet, formda ve kısa saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçek kümeleri 10-20 çiçekli ve talkım dizilimlidir; çanak yapraklar 5 adettir; taç koyu turuncumsu renkte, çansı yapıda, 5 lobludur; ler ikisi kısa ikisi uzun olmak üzere sıklıkla 4 adettir, nadiren ilave olarak 1 üreyimsiz ercik daha bulunabilir; ovaryum , 2 ve tek lidir. Meyve kapsül şeklinde, 5-15 cm uzunluğunda, iki bölmeli ve başlangıçta yeşil, olgunlukta kahverengidir; sonbaharda olgunlaşır ve kışa kadar dallarda kalır; çok sayıda tohum içerir.

Görseller

Gözlemler

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Campsis radicans (L.) Seem. ex Bureau
Sinonimler

- Campsis radicans
- Bignonia radicans
- Tecoma radicans
- diğer sinonimler...
İngilizce

Trumpet Creeper

Etimoloji ve kısaltmalar

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

 1. Konyar, s. T. (2012). Campsis radicans (L.) seem'ın polen ontogenezinin sitolojik ve embriyolojik yönden incelenmesi [Doctoral dissertation]. PDF
 2. Listelenen kaynaklar Campsis radicans hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm